Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin cevizlerinin (Juglans regia l.) seleksiyon yolu ile ıslahı üzerine araştırmalar
Breeding by selection of walnuts (Juglans regia l.) of Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin provinces
  1. Tez No: 67901
  2. Yazar: SEÇİLMİŞ MESUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
66 6. ÖZET Bu araştırma 1994 ile 1995 yıllarında Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin ceviz popülasyonu içinde üstün özellikli ceviz tiplerini seçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yaklaşık olarak 25.000 ceviz ağacı incelenmiş ve 39 tipten meyve örneği alınmıştır. Popülasyon içinde üstün özellikli ceviz tiplerinin seçimi, meyve özellikleri ile verim faktörleri dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırmada 39 ceviz tipi umutlu olarak seçilmiştir. Araştırmada seçilen tiplerde ortalama meyve ağırlığı 7.30 - 19.68 gr, iç ağırlığı 4.56 - 10.04 gr, randıman % 38.82 - 67.84, kabuk kalınlığı 0.57 - 1.92 mm, meyve uzunluğu 33.40 - 49.05 mm, meyve eni 28.95 - 38.40 mm ve meyve yüksekliği 28.37 - 40. 10 mm arasında saptanmıştır. Araştırmada seçilen tiplerin GAP bölgesi orjinli olmaları ve meyve kalitesi yönününden de üşütün özellikli bulunmaları seçilen tipler üzerinde daha yoğun çalışmalar yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Araştırmada seçilen tiplerin özellikleri ileriki yıllardada incelenecek ve adaptasyon çalışmalarına geçilecektir.
Özet (Çeviri)
67 7. SUMMARY This research is planned to carried out the selection studies on walnut in Adıyaman, Şanlıurfa and Mardin (Turkey). In this study walnut trees about 25.000 were examined. 39 walnut types were selected according to fruit quality and yield factors. This study was conducted out to select superior walnut trees within seedling population of Adıyaman, Mardin and Şanlıurfa (Turkey). 39 types were selected in this study. In these types average nut weight, varied from 7.30 -to 19.68 g, kernel weight varied 4.56 - 10.04 g, kernel rations varied from 38.82 % to 67.84, shell thickness varied between 0.57 - 1.92 mm and nut length varied between 33.40 - 49.05 mm, nut diameter varied from 28.95 - 38.40 mm and nut cheek varied between 28.37 -40.10 mm.