Kızılcıkta (Cornus mas L.) aşı kaynaşması ile çelik köklenmesinin anatomik ve histolojik olarak incelenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 67904
  2. Yazar: ÖZGÜN KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, kızılcıkta aşı kaynaşması ve adventif kök oluşumu sırasında meydana gelen gelişmeleri anatomik ve histolojik yönden değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Yapılan incelemeler sonucunda her üç aşı tekniğinde de kaynaşmanın bütün safhalarının gerçekleşmiş olduğu gözlenmiştir. Bazı aşı örneklerinde ise, yetersiz kallus oluşumu, kambiyum bölgelerinin iyi çakıştırılmamış olması ve nekrotik tabakaların olumsuz etkileri nedeni ile bağlantının zayıf olduğu veya hiç kurulamadığı saptanmıştır. Diğer yandan odun çeliklerinde adventif köklerin oluşumunda anatomik bir engelin söz konusu olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kızılcık, Aşı kaynaşması, Köklenme ve Anatomi..*
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT This study was carried out in order to investigate anatomical and histological developments occurring during graft union and adventive root formation on cornel. As a result of investigations, it was observed that all stages of the union were also achieved in three grafting technigues. In some graft samples, it was determined that there is a weaker union or no union between the graft interfaces due to insufficient callus formation, poor matching of the cambial regions as desired or negative effects of the necrotic layers. On the other hand, it was observed that there was not any anatomical inhibition in adventive root formation of hardwood cuttings. KEY WORDS: Cornel, Graft union, Rooting and anatomy.