Farklı kızılcık (Cornus mas L.) genotiplerinde aşı yöntemi ve uygulama zamanının aşı başarısına etkisi
The effect of grafting method and application time on graft success in different dogwood (Cornus mas L.) genotypes
- Tez No: 921796
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kızılcıkgiller familyasının üyesi olan Cornus mas L. taksonunun en eski yayılış alanı ve anavatanı olarak kabul edilen yerlerin başında Türkiye gelmektedir. Türkiye'de çok büyük bir kısmı doğal olarak yetişen kızılcık türünün gerek besin içerikleri, gerekse insan sağlığına katkısı ile yakın zamanda değeri giderek bilinir hale gelmiştir. Son yıllarda yürütülen çalışmaların çoğu meyve besin içeriğine odaklanılmış olmakla birlikte yetiştiriciliği konusunda özellikle aşı ile üretim konusunda kısıtlı çalışmalar mevcuttur. Bu amaçla; vejetatif yollarla üstün genotiplerin belirlenmesinin önem arz ettiği ve çoğaltılması ile taksonun yetiştiriciliğine katkı sağlanacağı düşünülerek farklı aşılama yöntemi ve aşılama zamanlarını konu alan bu tez çalışması hazırlanmıştır. Çalışmada; iki farklı kızılcık çeşidinde (sarı kızılcık ve kırmızı kızılcık) üç ayrı zaman periyodunda (Mart, Nisan ve Mayıs ayları) dört farklı aşılama tekniği (Yarma aşısı, İngiliz dilcikli aşı, Yan aşı ve Yongalı Göz aşısı) ile en yüksek tutma başarısını belirlemek amaçlanmıştır. Sarı kızılcık için Düzce'nin Gümüşova ilçesi Elmacık köyünden seçilen ortetler, Kırmızı kızılcık için Düzce ili Merkez ilçeye bağlı Muncurlu köyünden seçilen ortetlerden aşı kalemleri temin edilmiş ve Eskişehir Orman Fidanlığından temin edilen anaçlar üzerinde aşılama uygulamaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda; her iki kızılcık çeşidi için de en uygun aşılama zamanının Nisan ayı olduğu belirlenmiştir. Yine her iki çeşit için Nisan ayında en yüksek tutma başarısı; İngiliz dilcikli aşı yönteminde (%95-98 tutma başarısı) gözlenmiştir. Nisan ayı diğer uygulamalarında sırasıyla; yarma aşı (sarı kızılcık-%86; kırmızı kızılcık-%76,6); yan aşı (sarı kızılcık-%46; kırmızı kızılcık-%81,6) ve yongalı göz aşı (sarı kızılcık-%18; kırmızı kızılcık-%18,3) teknikleri ile tutma başarısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cornus mas L. taxon, which is a member of the Cornaceae family, is considered to have its oldest distribution area and homeland primarily in Türkiye. A large part of the wild-growing cornelian cherry species in Türkiye has gained increasing recognition in recent years thanks to its nutritional content and health benefits. Although most of the recent studies have focused on the fruit's nutritional content, there are limited studies regarding its cultivation, particularly in terms of propagation by grafting. For this purpose, this thesis was prepared focusing on different grafting methods and times, as the determination of superior genotypes and their propagation is crucial for contributing to the cultivation of the taxon. In the study, the goal was to determine the highest grafting success with four different grafting techniques (Cleft grafting, Tongue grafting, Side grafting, and Chip budding) at three different time intervals (March, April, and May) on two different cornelian cherry varieties (yellow cornelian cherry and red cornelian cherry). Grafting scions were obtained from ortets selected from Elmacık village in the Gümüşova district of Düzce for yellow cornelian cherry, and from Muncurlu village in the Central district of Düzce for red cornelian cherry. The grafting applications were carried out on rootstocks obtained from the Eskişehir Forest Nursery. As a result of the study, it was determined that the most suitable grafting time for both cornelian cherry varieties was in April. Moreover, the highest grafting success in April was observed with the tongue grafting method (95-98% success rate) for both varieties. The grafting success rates in April for the other methods were as follows: cleft grafting (yellow cornelian cherry - 86%, red cornelian cherry - 76.6%), side grafting (yellow cornelian cherry - 46%, red cornelian cherry - 81.6%), and chip budding (yellow cornelian cherry - 18%, red cornelian cherry - 18.3%).