Bazı pomolojik özellikleri incelenen kızılcık genotiplerinde biyokömür destekli ortamın çelik köklenmesi üzerine etkisi
The effect of biochar-supported medium on rooting of cuttings in cornelian cherry genotypes with some pomological characteristics investigated
- Tez No: 1012585
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, E-16, E-17 ve Kantartopu kızılcık genotipleri ile Yalçınkaya-77 ve Erolbey-77 çeşitlerinin yarı odun çelikleriyle çoğaltılmasında köklendirme ortamı (TP: torf + perlit; TPB: torf + perlit + biyokömür) ve farklı IBA dozlarının (2000 ve 4000 ppm) köklenme üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca incelenen genotiplerin pomolojik ve kimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, köklenme başarısının genotip × ortam × IBA dozu etkileşimine bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. En yüksek köklenme oranı (%73) E-16 genotipinde TP ortamında elde edilmiştir. E-17 ve Yalçınkaya-77 genotiplerinde TPB ortamında 4000 ppm IBA uygulaması daha başarılı sonuç vermiştir. Genel olarak IBA uygulamaları köklenme oranı, kök sayısı ve kök uzunluğunu artırmıştır. Biyokömür uygulamaları belirgin bir üstünlük göstermemekle birlikte, kök gelişimini destekleyici eğilimler ortaya koymuştur. Pomolojik değerlendirmelerde genotipler arasında meyve ağırlığı, et/çekirdek oranı, SÇKM ve TEA bakımından önemli farklılıklar belirlenmiştir. Yalçınkaya-77 ve Erolbey-77 meyve iriliği bakımından öne çıkarken, E-17 genotipi yüksek SÇKM değeri ile dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, kızılcıkta başarılı ve sürdürülebilir vejetatif çoğaltım için genotip bazlı hormon ve ortam optimizasyonunun gerekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of rooting media (TP: peat + perlite; TPB: peat + perlite + biochar) and different indole-3-butyric acid (IBA) doses (2000 and 4000 ppm) on rooting performance of semi-hardwood cuttings of cornelian cherry (Cornus mas L.) genotypes E-16, E-17, Kantartopu, and cultivars Yalçınkaya-77 and Erolbey-77. In addition, pomological and chemical fruit characteristics of the studied genotypes were evaluated. The results revealed that rooting success significantly varied depending on genotype × medium × IBA dose interaction. IBA applications generally increased rooting percentage, root number, and root length compared to the control treatments. The highest rooting rate (73%) was obtained from genotype E-16 in the TP medium. For E-17 and Yalçınkaya-77, the most successful results were achieved with 4000 ppm IBA in the TPB medium. Although biochar applications did not demonstrate a clear superiority, they exhibited supportive trends in root development. Significant differences (P ≤ 0.05) were observed among genotypes in terms of fruit weight, flesh/seed ratio, total soluble solids (TSS), and titratable acidity (TA). Yalçınkaya-77 and Erolbey-77 stood out for fruit size, while genotype E-17 exhibited higher TSS content. In conclusion, genotype-based optimization of hormone dose and rooting medium is essential for successful and sustainable vegetative propagation of cornelian cherry.