Web tabanlı veli bilgilendirme sisteminin geliştirilmesi
Development of web-based parent notification system
- Tez No: 679042
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Devamsızlık özellikle ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin okul ile olan ilişkilerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Devamsızlık yapan öğrencilerin motivasyon düşüklüğü, hedefsizlik, okula ve öğretmene karşı negatif tutum geliştirme gibi problemlerle karşı karşıya kaldıkları çeşitli çalışmalarda ortaya konulmuştur. Okul terklerine sebep olduğu da belirtilmiştir. Bu çalışmada okullardaki yoklama alma ve veli bilgilendirme işlemleri için yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Geliştirilen web tabanlı veli bilgilendirme sistemi ile sabah/öğle ilk ders saatinde öğretmenler tarafından alınan yoklamalar sisteme işlenecek, tüm okuldaki yoklama kayıtları idare tarafından anında veliye gönderilecektir. Bu sayede veli öğrencinin okula gitmemiş olduğunu sabah hemen öğrenecek ve gerekli tedbirleri anında alabilecektir. Böylece hem okul öğrencinin okula gelmediğini en erken aşamada veliye bildirmiş olacak hem de veli öğrencinin gün içinde kontrolsüz bir şekilde okul dışında bulunmasına engel olacak tedbirleri alabilecektir. Sistem geliştirilmiş ve bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanmıştır. Uygulama sonucunda veliler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonucuna göre veliler sistem hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Absenteeism negatively affects the relations of students at secondary education level with school. It has been revealed in various studies that students who are absent are faced with problems such as low motivation, aimlessness, negative attitude towards school, school and teacher. It was also stated that it was the reason for school dropouts. In this study, a new approach is proposed for attendance and parent information processes in schools. With the web-based parent notification system developed, the attendance records received by the teachers in the first lesson time of the morning / noon will be recorded in the system, and the attendance records in the whole school will be sent to the parents immediately by the administration. In this way, parents will learn that the student has not attended school immediately in the morning and will be able to take the necessary measures immediately. Thus, both the school will notify the parents that the student does not come to the school at the earliest stage, and the parents will be able to take measures to prevent the student from being outside the school uncontrolled during the day. The system was developed and implemented in a Vocational and Technical Anatolian High School. As a result of the semi-structured interviews with the parents at the end of the implementation, the parents expressed a positive opinion about the system.