Yeni pinser tipi N-heterosiklik karben-gümüş, paladyum ve platin komplekslerinin hazırlanması ve antimikrobiyel aktivitelerinin incelenmesi
Preparation of new pincer type N-heterocycic carben-silver, paladium and platin complexes and investigation of antimicrobial activities
- Tez No: 679069
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Heterosiklik bileşikler hayatımızda büyük önem taşıyan çoğu doğal ürünün yapısında bulunurlar ve bu sebeple çok geniş kullanım alanına sahiptirler. Schif-baz metal kompleksleride özellikle biyolojik sistemlerde önemli rol oynarlar. Schif-baz komplekslerinin antitimör, antibakteriyal, antimikrobiyel, katalitik, enzimatik ve mesojenik özellikleri bu tez kapsamında incelenmiştir. Bu tezde 1,3-dimetil-1H-purin-2,6(3H,7H)-dion, 1-(3-((5,6-dimetil-1H-benzo[d]imidazol-1-il)metil)benzil)-5,6-dimetil-1H-benzo[d]imidazoldiium ve 5,6-dimetilbenzimidazol grubu içeren diamin bileşiği ile yapısında etanol, asetonitril, propionitril, metilpropanoat, etilpropanoat, propionamit, etanamin. metilasetat ve etilasetat grubu bulunan karben bileşikleri sentezlenerek simetrik yapılı koordinasyon bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen toplam 27 adet ligant ile toplam 41 adet metal tuzlarının etkileşimi sonucunda, yeni gümüş(I) ve paladyum(II) kompleksleri elde edilmiştir. 1H NMR, 13C NMR, elemental analiz, erime noktası, FT-IR, iletkenlik değeri, LC Mass spektroskopisi, SEM analizi, TGA analizi, UV-Vis spektrumu, XRD spektrumu ile aydınlatılmıştır. Yapıları aydınlatılmış olan bileşiklerin antimikrobiyel aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds which have great importance in our lives and the structure of natural product are widely used in many different areas. Schiff base metal complexes are also a focus for scientific interest, due to their important role in biological systems and also Schiff base complexes are studied for their antitumor, antimicrobial, antiviral, catalytic, enzymatic and mesogenic characteristics, and represent an interesting model for metalloenzymes which efficiently catalyze the reduction of oxygen, in these study. In this study, new 5,6-dimetilbenzimidazole, 1,3-dimetil-1H-purine-2,6(3H,7H)-dione and 1-(3-((5,6-dimetil-1H-benzo[d]imidazole-1-yl)metil)benzil)-5,6-dimetil-1H-benzo[d]imidazoldiium coordination compounds were obtained from different ethanol, acetonitrile, propionitile, metilpropanoat, ethylpropanoat, propionamide, ethanamine, metilacetate and ethylacetate, total 27 piece carben compounds with transition total 41 piece metal ion controlled Schiff base condensations. New coordination compounds of silver(I) and palladium(II) were obtained with the reaction of these ligands and different some metal salts. The structures of synthesised ligands and their complexes will be enlightened by using data obtained from 1H NMR, 13C NMR, elementel analysis, melting point, conductivity value, FT-IR, LC Mass spectrums, SEM analysis, TGA analysis, UV-vis spectrums and XRD spectrums. The antimicrobial activities of the compounds whose structures were illuminated were investigated.