Küçük kesiden lentikül ekstraksiyonu sonuçlarımız ve komplikasyonlarımız
  1. Tez No: 679091
  2. Yazar: DAMLA LEMAN BEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİROK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Küçük kesiden lentikül ekstraksiyonu (SMILE) uygulanan hastaların görsel ve refraktif sonuçlarını, ameliyat sırasında ve sonrasında gözlenen komplikasyonları ve bu komplikasyonların insidansını incelemek. Gereç ve Yöntem: Bu geriye dönük çalışmaya 901 hastanın 1695 gözü dahil edildi. Tüm hastaların demografik verileri, ameliyat öncesi ve sonrası düzeltilmemiş görme keskinliği (GK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sikloplejik ve manifest refraksiyon değerleri, sferik eşdeğerleri (SE), biyomikroskopik bulgular, göz içi basınç değerleri (GİB), kornea topografisinden elde edilen keratometri (K) değerleri ve santral kornea kalınlığı (SKK), ameliyat sırasında ve sonrasında gözlenen komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalarda ameliyat sonrası GK ve EİDGK'de istatistiksel olarak anlamlı artış saptanırken, sferik ve silindirik değer, SE, düz, dik ve ortalama K değerleri ve SKK değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To evaluate the visual and refractive results of patients who underwent small incision lenticule extraction (SMILE), the complications observed during and after surgery and the incidence of these complications. Material and Method: A total of 901 patients (1695 eyes) were included in this retrospective study. Demographic data of all patients, pre- and postoperative uncorrected visual acuity (VA), best corrected visual acuity (BCVA), cycloplegic and manifest refraction measurement, spherical equivalent (SE), biomicroscopic findings, intraocular pressure values (IOP), corneal topography obtained keratometry (K) values and central corneal thickness (CCT), intraoperative and postoperative complications were recorded from the medical files. Results: Statistically significant increase in postoperative VA and BCVA and statistically significant decrease in spherical and cylindrical values, SE, K1, K2, Kort and CCT values were observed in all patients compared to preoperative values.