Mezogözenekli biyoaktif silikat sentezi, fizikokimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Mesoporous bioactive silicate synthesis, determination of physicochemical and biological properties
  1. Tez No: 679108
  2. Yazar: VAHİDE TUĞÇE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mezogözenekli biyoaktif silikatlar (MBS'ler), biyoaktivite ve bozunabilirlik gibi özellikleri nedeniyle biyomedikal uygulamalar ve rejeneratif tıp için umut verici ileri malzemelerdir. Bu temel özellikler, sentez parametrelerine, bileşimine ve silikat ağ yapısına yüklenen metal türüne bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, bugüne kadar, bakır ve çinkonun ikili kombinasyonlarının MBS özellikleri üzerine etkilerinin incelendiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada CTAB, P123 ve PEG gözenek yönlendiriciler kullanılarak 60SiO2-(35-x)CaO-xM-5P2O5 ve 60SiO2–(40-x)CaO–xM olmak üzere iki farklı bileşime sahip mezogözenekli ve bakır, çinko ve bakır/çinko kombinasyonlu metal yüklemeli mezogözenekli biyoaktif silikatlar sentezlenmiştir. FTIR ve XRD sonuçları farklı gözenek yönlendiriciler kullanılarak farklı yapılara sahip biyoaktif silikat malzemelerin elde edildiğini göstermiştir. Biyolojik aktivite çalışmaları, biyolojik aktivite üzerinde gözenek yönlendirici çeşidi, bileşim, metal türü ve metal kombinasyonunun önemli olduğunu göstermiştir. 60SiO2-(35-x)CaO-xM-5P2O5 bileşime sahip ürünlerin biyolojik aktivitelerinin 60SiO2–(40-x)CaO–xM bileşime sahip ürünlerden yüksek olduğu belirlenmiştir. P123 gözenek yönlendirici ile, 60SiO2-(35-x)CaO-xM-5P2O5 bileşime sahip ürünlerin de CTAB ve PEG gözenek yönlendiriciler ile aynı bileşime sahip diğer ürünlerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak P123 gözenek yönlendirici ile 60SiO2-(35-x)CaO-xM-5P2O5 bileşime sahip ürünlerdende kütlece 3/1 Cu/Zn oranında sentezlenen ürünün biyolojik aktivitesinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mesoporous bioactive silicates (MBSs) are promising advanced materials for biomedical applications and regenerative medicine due to their properties such as bioactivity and degradability. These basic properties vary depending on the synthesis parameters, composition and the type of metal loaded on the silicate network structure. However, to date, there is no study examining the effects of dual combinations of copper and zinc on MBS properties. In this study, using CTAB, P123 and PEG pore template, a mesoporous metal with two different compositions, 60SiO2-(35-x) CaO-xM-5P2O5 and 60SiO2-(40-x) CaO-xM, and a combination of copper, zinc and copper/zinc. Loaded mesoporous bioactive silicates were synthesized. FTIR and XRD results showed that bioactive silicate materials with different structures were obtained by using different pore template. Biological activity studies have shown that pore template type, composition, metal type and metal combination are important on biological activity. It was determined that the biological activities of products with 60SiO2-(35-x) CaO-xM-5P2O5 composition were higher than products with 60SiO2-(40-x) CaO-xM composition. It was determined that the products with the composition of 60SiO2-(35-x)CaO-xM-5P2O5 with the P123 pore template were also higher than the other products with the same composition as the CTAB and PEG pore template. However, the biological activity of the product synthesized at the ratio of 3/1 Cu/Zn by mass was found to be higher in products with 60SiO2-(35-x) CaO-xM-5P2O5 composition with P123 pore template.