Entomopatojen nematodların bazı depo zararlılarına karşı etkilerinin in vitro koşullarında belirlenmesi
Determination of the effects of entomopatogenic nematodes against some storage pests in vitro conditions
  1. Tez No: 679107
  2. Yazar: HACER AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada entomopatojen nematodların önemli iki türü olan Steinernema feltiae ve Heterorhabditis bacteriophora'nın etkinlikleri in vitro koşullarında bazı depo zararlılarına karşı belirlenmiştir. Entomopatojen nematod türleri Ephestia cautella Walker, Tribolium confusum Duval ve Plodia interpunctella Hübner larvaları üzerinde biyolojik etkinlikleri iki farklı sıcaklıkta (15 oC ve 25 oC) ve 5 farklı dozda (5, 10, 25, 50 ve 100 İJ/larva) test edilmiştir. EPN uygulamalarından 2. ve 4. gün sonra böcek larva ölüm oranları belirlenmiştir. Yapılan çalışmada farklı iki EPN türün (S. feltiae ve H. bacteriophora) 25 oC sıcaklıktaki etkinliklerinin 15 oC etkinliklerine göre daha yüksek olduğunu belirlenmiştir. EPN türlerinin uygulamalardaki doz artışı E. cautella, T. confusum ve P. interpunctella larvalarının ölüm oranlarında artışa sebep olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 2. günde E. cautella larvalarında 15 °C'de en yüksek ölüm oranı 100 İJ uygulama dozunda %100 ile H. bacteriophora nematodları tarafından meydana gelirken, 25 oC'de 100 İJ uygulama dozunda hem S. feltiae hem de H. bacteriophora nematodları tarafından %100 ölüm oranı olmuştur. T. cofusum larvaları üzerinde 25 °C meydana gelen en yüksek ölüm oranı 50 İJ ve 100 İJ uygulama dozlarında %100 S. feltiae ve H. bacteriophora nematodları tarafından olmuştur. P. interpunctella larvaları üzerinde 15 °C'de en yüksek ölüm oranı 50 İJ uygulama dozunda %100 ölüm oranı ile H. bacteriophora nematodları tarafından gerçekleşirken, 25 oC S. feltiae 50 ve 100 İJ H. bacteriophora 100 İJ uygulama dozunda %100 ölüm oranı olarak belirlenmiştir. Diğer tüm sıcaklıklar ve uygulama dozlarında iki EPN türü tarafından da %100 ölüm oranı olurken, 4. günde sadece T. confusum larvalarında 15 oC 5 İJ uygulama dozunda %43.75 ölüm oranı ile S. feltiea nematodu tarafından gerçekleşmiştir. Denemerlerde, S. feltiae 5 İJ uygulama dozunda E. cautella, T. cofusum ve P. interpunctella larvalarına karşı patojenisitesi en düşük bulunmuştur. Yürütülen denemede, iki EPN türünün belirlenen larvalar üzerinde patojenikliği yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities of two entomopathogenic nematodes, Steinernema feltiae and Heterorhabditis bacteriophora, were determined against some warehouse pests under in vitro conditions. Biological activities on the larvae of entomopathogenic nematode species Ephestia cautella (Walker), Tribolium confusum (Duval) and Plodia interpunctella (Hübner) at two different temperatures (15 ℃ and 25 ℃) and at 5 different doses (5, 10, 25, 50 and 100 IJ/Larvae) were tested. Insect larvae mortality rates were determined 2 and 4 days after EPN applications. In the study, it was determined that the activities of two different EPN species (S. feltiae and H. bacteriophora) at 25 ℃ were higher than those at 15 ℃. It was observed that the dose increases in the applications of EPN species caused an increase in the mortality rates of E. cautella, T. confusum and P. interpunctella larvae. As a result of the studies, the highest mortality rate in E. cautella larvae at 15 ℃ on the 2. day was %100 at 100 IJ applicaion dose by H. bacteriophora nematodes, while 25 ℃ at 100 IJ application dose by both S. feltiae and H. bacteriophora nematodes had a %100 mortality. The highest mortality rate on T. cofusum larvae at 25 °C was by %100 S. feltiae and H. bacteriophora nematodes at 50 IJ and 100 IJ application doses. While the highest mortality of P. interpunctella larvae at 15 °C was achieved by H. bacteriophora with a %100 mortality at 50 IJ application dose, S. feltiae at 50 and 100 IJ and H. bacteriophora with100 IJ application dose revealed %100 mortality. While %100 mortality was observed by both EPN species at all other temperatures and application doses, on the 4. day, only the mortality of T. confusum larvae by S. feltiea was found as %43.75 in 5 IJ application dose at 15 ℃. In the trials, the pathogenicity of S. feltiae was the lowest against E. cautella, T. cofusum and P. interpunctella larvae at 5 IJ application dose. In the experiment conducted, it was determined that the two EPN species were highly pathogenic on the treated pest larvae.