İş modeli oluşturma sürecinde tasarım odaklı düşünme yaklaşımının rolü ve bir araştırma
The role of design thinking on the business model building process and a research
- Tez No: 679119
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı ve insan ihtiyaçlarının giderek daha fazla farklılık gösterdiği günümüzde girişimcilerin müşteri ihtiyaçlarını doğru tespit etmesi ve gelişmelere karşın aktif bir şekilde reaksiyon gösterebilmesi gerekmektedir. Girişimcilerin iş modellerini oluşturma serüveninde Tasarım Odaklı Düşünme Yaklaşımını ne derecede kullandıkları, iş modelinin hangi kısımlarında daha çok yararlandıkları ve hangi açılardan fayda sağladıklarının gün yüzüne çıkarılması amaçlanmıştır. Bu sayede girişimcilerin başarı şansını artıracak bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, İş Modelinin farkında olan girişimcilere ulaşılması gerektiği için başlangıç noktası olarak kuluçka ve hızlandırma merkezlerinde bulunmuş yeni nesil girişimcilerle iletişime geçilmiştir. Diğer yandan kişisel ve akademik referanslar aracılığıyla örnekleme süreci desteklenmiştir. Girişimcilerin deneyimlerine dayanan bu tez çalışmasında, araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış veri toplama yöntemi seçilmiştir. Covid-19 salgınının da etkisiyle bütün görüşmeler video-konferans üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1 saat civarında gerçekleşen görüşmelerden veriler elde edilmiş ve akabinde MAXQDA yazılım programından yararlanılarak veriler analiz edilmiştir. Görüşme formunun belirlenmesinde, verilerin toplanma sürecinde, verilerin analiz edilmesinde ve sonuçların değerlendirilmesinde, gerek yapısal, gerekse içeriksel olarak düzenli bir şekilde uzman görüşü alınmış ve revizyonlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological developments are accelerating and human needs are becoming more and more diverse, entrepreneurs need to accurately identify customer needs and react actively to developments. It is aimed to reveal to what extent the entrepreneurs use the Design Thinking Approach in their adventure of creating their business models, in which parts of the business model they benefit more and in which aspects they benefit. In this way, it is aimed to make a contribution that will increase the chances of success of entrepreneurs. Since entrepreneurs who are well-versed in the Business Model should be reached, new generation entrepreneurs who have been in incubation and acceleration centers as a starting point were contacted. On the other hand, the sampling process was supported through personal and academic references. This process was continued until the point where new data could not be obtained. In this thesis based on the experiences of entrepreneurs, the semi-structured data collection method was chosen as the research method. With the impact of the Covid-19 outbreak, all interviews were conducted over video conference. Data were obtained from the interviews, which took about 1 hour, and then the data were analyzed by using the MAXQDA software program. In determining the interview form, collecting and analyzing the data, and evaluating the results, expert opinion was taken regularly, both structurally and contextually, and revisions were made.