Bireylerin finansal okuryazarlık düzeyi ile riske karşı tutumu arasındaki ilişki
The relationship between individuals' level of financial literacy and their attitude towards risk
  1. Tez No: 679146
  2. Yazar: SERPİL KUTLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA TURNACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Finansal okuryazarlık kavramı ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerini kapsayan yeni oluşum gösteren bir kavramdır. Finansal okuryazarlık temel olarak para ve bütçe yönetiminden çok daha fazlası olduğu söylenebilir. Bunun nedeni ise her bireyin hanelerindeki tüketim ve tasarruf alışkanlık düzeyleri toplumun finansal karakterini yansıtmasıdır. Bu tez çalışmasında bireylerin riske karşı tutumu ile finansal okuryazarlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun yanında finansal okuryazarlığın eğitim durumuna ve cinsiyete göre değişip değişmediği irdelenmiş, cevaplanan sorularda gösterilen başarı sıralanmıştır. Bu tezin birinci bölümünde genel olarak finansal okuryazarlık kavramı tanıtılmış, finansal okuryazarlığın önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde risk kavramı ve risk algısı, aralarındaki bağ ele alınmış, literatür taramaları yapılmıştır. Araştırma bulguları bireylerin riske karşı tutumu ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca araştırma bulguları bireylerin finansal okuryazarlık düzeyleri cinsiyete ve eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of financial literacy is a new concept that covers all countries of the world, including our country. Financial literacy is basically much more than money and budget management. The reason for this is that the consumption and saving habit levels of each individual reflect the financial character of the society. In this thesis, the relationship between individuals' attitudes towards risk and financial literacy was examined. In addition, it was examined whether financial literacy changed according to educational status and gender, and the success shown in the questions answered was listed. In the first part of this thesis, the concept of financial literacy is introduced and the importance and necessity of financial literacy is emphasized. In the second part, the concept of risk and perception of risk, the link between them are discussed and literature reviews were made. Research findings revealed that there is a significant relationship between individuals' attitudes towards risk and their financial literacy levels. In addition, research findings revealed that individuals' financial literacy levels differ according to gender and education level.