Esnek çalışma biçiminin yaratıcılığa yansıması: Esnek çalışan endüstriyel tasarımcının yaratıcılığı üzerine araştırma
Reflection of flexible working on creativity: A research on the creativity of a flexible working industrial designer
- Tez No: 679145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
20. yy. ortalarında yaşanan ekonomik büyüme, küreselleşme ve tüketici taleplerindeki çeşitlilik ile birlikte gerçekleşen teknolojik gelişmeler rekabetin yörüngesini değiştirmiştir. Değişken ve serbest yapısıyla dikkat çeken esnek çalışma biçimi, bu dönemlerde zorlu rekabet koşularına karşılık verebilecek önemli bir strateji unsuru olarak ortaya çıkmıştır. Sanayi devrimindeki kapitalist düzende ilgisini yitiren yaratıcılık kavramı da bu dönemlerde tekrardan ön plana çıkmış. Buna bağlı olarak bilgiyi işleyebilen ve ekonomik değere dönüştürebilen yaratıcı meslek grupları ve yaratıcısektörler göz önüne çıkmıştır. Endüstriyel tasarım mesleği de ülke kalkınmalarında önemli rol oynayan yaratıcı endüstriler arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda aralarında güçlü bir bağ bulunan esneklik, yaratıcılık ve tasarım kavramlarını bir arada incelemek önemlidir. Bu tez çalışmasında, endüstriyel tasarımcının yaratıcı evresinin, günümüzde yaygın olarak tercih edilen esnek çalışma koşulları altında araştırılması hedeflenmektedir. Türkiye'de esnek çalışan endüstriyel tasarımcılara, yaratıcılıklarının hangi yönde etkilendiğini değerlendirebilecekleri bir anket çalışması uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. Bunun sonucunda çalışma mekanı, saati ve yönetim tarzı açısından ele alınan esnekliğin endüstriyel tasarım sürecinin yaratıcı evresine pozitif yansıdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the middle of 20th century, economic growth, globalization and technological innovations which realized with consumer demands changed the route of rivalry. Flexible working with variable and free structure, arised like a strategy comparent which could respond tough conditions of competition in these terms. Creativity term that lost its interest in the industrial revolution, came to the fore again in this forms. Therefore creative professions and creative industries which could process information and transform into value, come into prominence. Besides, industrial design profession takes part among the creative industries that play an important role in the development of the country. In this respect, it is important to examine together the concepts of flexibility, creativity and design, which have a strong connection between them. In this thesis, it is aimed to investigate the creative phase of industrial designer under the flexible working conditions. Industrial designers working flexible in Turkey were implemented the survey, in which they could evaluate how their creativity was effected and survey results were analyzed. As a result, it has been revealed that flexibility in terms of working space, time and management style has a positive effect on the creativity thinking phase of industrial design practice.