Sezai Karakoç düşüncesinde inancın birey ve toplum üzerindeki diriltici etkisi
Sezai Karakoç resurrection effect of faith on individual and society
- Tez No: 679153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma bir Kelam tezi olduğu için bir şair ve yazar olarak Sezai Karakoç'un değil, Müslüman bir düşünür olarak Sezai Karakoç'un İslam inanç esaslarına dair düşüncelerine yer verilmiştir. Sezai Karakoç her ne kadar Müslüman dünyanın toplumsal ve bireysel problemlerine ilişkin çokça eser ortaya koymuş olsa da şair kimliği ile öne çıkmış ve bundan dolayı inanç alanındaki görüşleri edebi kimliğinin gölgesinde kalmıştır. Bu çalışmanın öncelikli amacı Müslüman düşünür Sezai Karakoç'un inanca dair görüşlerini kelam ekolleri ışığında değerlendirerek gündeme taşımak ve içinde bulunduğumuz çağın inanç krizi ile ilişkilendirmektir. Sezai Karakoç'un İslam medeniyeti bağlamındaki bakış açısının kelami bir açıdan değerlendirilmesi bu çalışmanın en temel amacıdır. Bu açıdan yaklaşıldığında değerlendirilmesi oldukça zor bir düşünürden yola çıktığımızın farkındayız, fakat Sezai Karakoç, şiirin olduğu kadar sanatın, siyaset ve düşüncenin de hakkını veren bir düşünürdür. Şiirlerinde kullandığı muhteşem imgelem gibi düşüncelerindeki ileri görüşlülükten yola çıkarak ondaki manevi dehanın varlığını keşfetmek zor olduğu kadar heyecan verici ve ufuk açıcıdır. Her konuda yazan, görüş beyan eden Sezai Karakoç sanatın olduğu gibi düşüncenin de hakkını vermektedir. Özelde Türkiye genelde İslam dünyası bağlamında değerlendirildiğinde son derece İslami hassasiyetlere sahip, yeni ve parlak bir düşünce tasarımıdır Diriliş. Çalışmanın kapsamını“Sezai Karakoç Düşüncesinde İnancın Bireysel ve Toplumsal Yansımaları”oluşturmaktadır. Ortaya koyduğumuz tezin daha iyi anlaşılması için Karakoç'un konulara kendi yaklaşımı dışında farklı alanlarda görüş sunan düşünür ve yazarlardan da istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the study is a thesis of theology, not Sezai Karakoç as a poet and writer, but as a Muslim thinker, Sezai Karakoç's thoughts on Islamic belief principles are included. Although Sezai Karakoç has produced many works on the social and individual problems of the Muslim world, he has come to the fore with his poet identity and therefore his views in the field of faith have remained in the shadow of his literary identity. The primary purpose of this study is to evaluate the views of the Muslim thinker Sezai Karakoç on faith in the light of theological schools and to associate them with the crisis of faith of our age. Evaluating Sezai Karakoc's point of view in the context of Islamic civilization from a Kalami point of view is the main goal of this study. We are aware that we are starting from a thinker who is quite difficult to evaluate when approached from this point of view, but Sezai Karakoc is a thinker who gives the right to art, politics and thought as well as poetry. Based on the farsightedness of his thoughts, such as the magnificent image he uses in his poems, discovering the existence of spiritual genius in him is as exciting and Horizon-opening as it is difficult. Sezai Karakoc, who writes on every subject and expresses his opinion, gives the right to thought as well as art. In particular, Turkey is a new and brilliant thought design with extremely Islamic sensitivities, when generally evaluated in the context of the Islamic World. The scope of the study is ' individual and social reflections of faith in the thought of Sezai Karakoc'. In order to better understand the thesis we have put forward, apart from Karakoç's own approach to issues, thinkers and writers who offer opinions in different areas have also been used.