Stories that become us: Hyperreality and storytelling in 21st century social media phenomena
Dönüştüğümüz hikayeler: 21. yüzyıl sosyal medya olgularında hipergerçeklik ve hikaye anlatıcılığı
- Tez No: 679159
- Danışmanlar: DOÇ. HÜLYA ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, Jean Baudrillard'ın simülakrların düzenleri teorisini analiz eder ve sosyal medyanın yükselişinin mümkün kıldığı dördüncü bir düzeni ortaya koyar. Dördüncü simülakr düzeninin varlığı hikaye anlatıcılığının gücü ile temellendirilir ve bu gücün kaynağını anlamak için hikaye anlatıcılığının tarihi araştırılır. Bir hikayeyi neyin güçlü kıldığı konusunda farklı fikirler ortaya koyan farklı dönemlerden üç edebiyat eleştirmeninin, Aristoteles, Roland Barthes ve Joseph Campbell'ın, fikirleri, sosyal medya vaka incelemeleri için bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Sosyal medya, gerçek ve gerçek olmayan arasındaki çizgiyi tamamen ortadan kaldıran, hipergerçek hikaye anlatımının nihai aracı olarak yeniden konumlandırılmıştır. Bu çalışma, insanların sosyal medya aracılığıyla kendi anlatılarının yazarlığını üstlenerek yeni gerçeklikler inşa ettiği bir çağda neyin gerçek olduğu sorusunun peşinden gider. İnsanların 20. yüzyılda kitle iletişim araçları tarafından üretilen ve somut gerçekler olarak adlandırılanlardan daha fazla 21. yüzyılın kurmaca hikayeleriyle bağlantı kurması ve bunları gerçek kabul etmesinin sebeplerini analiz eden tez, Lil Miquela ve Dogecoin gibi vakaları inceleyerek gerçeğin yok oluşuna duyulan kayıtsızlığın altını çizer. Gerçeğin yokluğunun yerine hikayeler geçmiştir, ve yalnızca en güçlü hikayeler bu yeni gerçekliğe dönüşmüştür. Böylece, hikaye anlatıcılığının rolü bugüne kadar hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Jean Baudrillard's theory of the orders of simulacra and puts forth a fourth order made possible by the surge of social media. This possibility of the fourth order is actualized through the power of storytelling and the history of storytelling is also explored to unveil the source of this power. The ideas of the three literary critics from different eras who have put forward varying ideas about what makes a story powerful, Aristotle, Roland Barthes, and Joseph Campbell, are then analyzed and used as frameworks for the social media case studies. Social media is reimagined as the ultimate tool of hyperreal storytelling, completely eradicating the line between real and unreal. This work follows a sincere fascination with the question of what constitutes real in an age where humans construct novel realities by assuming authorship of their own narratives through social media. Identifying several cases where people connected and responded to make-believe stories in 21st century more than what would be called hard facts produced by mass media in the 20th century, the thesis uses social media case studies such as Lil Miquela and Dogecoin to underline the apathy towards the disappearance of the real. The absence of the real has effectively been replaced with stories, and only the most powerful stories have become the new realities, thus making the role of storytelling more crucial than it has ever been.