Time and quality in construction project in Iraq
Irak'ta yapılan inşaat projelerinde zaman ve kalite yönetimi
  1. Tez No: 679158
  2. Yazar: WİSAM MAWLOOD KHUDHAİR AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İş çalışma, zayıf planlamanın şu anda yapılan Irak'taki inşaat projelerinin geciken uygulanması üzerindeki etkisinin kapsamını açıklığa kavuşturmak amacıyla yapılmıştır; bu sayede projelerde zaman ve kaliteyi yönetmede yetersiz planlamaya yol açan faktörler, Irak inşaat sektöründe çalışan bir mühendis örneklemi üzerinde bir anket düzenleyerek alışılmış olacaktır. Araştırma örneklemi, tüm mühendislik ihtisaslarında kamu ve özel sektörde çalışan bir grup mühendis içermektedir. Araştırma örnekleminin çeşitli mühendislik ihtisaslarından 155 mühendisi içerdiği ve sorulan sorularla ilgili görüşlerini aldığı ve bu çalışmanın verilerinin istatistiksel analizi yoluyla en önemli sonuçlara yol açtı: 1-Mühendislik projelerinin tamamlanmasındaki gecikme, müteahhitlik firmalarının idari ve mühendislik planlaması kavramının net bir şekilde anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır. 2-Mühendislik projelerinin tamamlanmasındaki gecikme, zaman planlamasının önemi konusundaki yetersiz bilinçten kaynaklanmaktadır. 3-Uygulayıcı şirketlerin ve denetim makamlarının kalite bileşeninin önemine dikkat etmemesi.
Özet (Çeviri)
This research came aiming to focus attention on a declaration of the magnitude of the effect of lack of planning on the delayed completion of construction projects in Iraq at present; through which the factors leading to poor planning in managing time and quality in projects will be customary by conducting a questionnaire on a sample of engineers working in the Iraqi construction sector. The research sample included a group of engineers working in public and private sectors in all specializations. Where the research sample included 155 engineers of various specializations and took their opinions on the questions asked, and through statistical analysis of the data of this study, it led to the most important results: 1.The delay in completing engineering projects is due to the lack of a clear understanding of the concept of administrative and engineering planning for contracting companies. 2.The delay in completing engineering projects is due to insufficient awareness of the importance of time planning. 3.The lack of attention of the implementing companies and the supervisory authorities to the importance of the quality component.