Zaman gecikmeli Schrödinger denkleminin çözümleri üzerine
On the solutions of the Schrödinger equation with time delay
- Tez No: 679168
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AĞIRSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Laplace ve Fourier dönüşümü ve Fourier serileri yöntemi gibi klasik çözüm yöntemleri kullanılarak zaman gecikmeli Schrödinger denkleminin analitik çözümleri elde edilmiştir. Bu tip problemlerin yaklaşık çözümlerini bulmak için sonlu fark şemaları yöntemi kullanılmıştır. Kurulan fark şemasının kararlılığı gösterilmiştir. Zaman gecikmeli Schrödinger denklemi için başlangıç değer problemi ele alınmış ve bu problem için r-modifiyeli Crank-Nicolson fark şeması kurulmuştur. Yöntem sayısal örnekler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analytical solutions of the Schrödinger equation with time delay are obtained by using classical solution methods of Laplace and Fourier Transform and Fourier Series Method. The finite difference scheme method is used for finding the approximate solutions of these type of problems. The stability of the established difference scheme is presented. The initial value problem for the Schrödinger equation with time delay is considered and r-modified Crank-Nicolson difference scheme is constructed for this problem. The method is illustrated by numerical examples.