Zaman gecikmeli lineer olmayan parabolik denklemlerin sınırlı çözümleri
Bounded solutions of nonlinear parabolic equations with time delay
- Tez No: 426783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ AĞIRSEVEN, PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, E Banach uzayında, pozitif tanımlı A operatörüne sahip lineer olmayan zaman gecikmeli parabolik {█(u_t (t)+Au(t)=f(u(t),u(t-w)),t>0 @u(t)=φ,-w≤t≤0 )┤ başlangıç değer problemi göz önüne alınmıştır. Bu problem için sınırlı tek çözümün varlığı üzerine teorem verilmiştir. Lineer olmayan zaman gecikmeli parabolik denklemlerin, Fourier serileri ve değişkenlerine ayırma, Laplace ve Fourier dönüşüm metotları kullanılarak örnekler üzerinde analitik çözümleri elde edilmiştir. Lineer olmayan zaman gecikmeli parabolik denklemlerin çözümleri için birinci ve ikinci basamaktan doğruluklu fark şemaları kurulmuş ve nümerik sonuçlar elde edilerek hata analizi tablolar ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the initial value problem for nonlinear parabolic equations with time delay {█(u_t (t)+Au(t)=f(u(t),u(t-w)),t>0 @u(t)=φ,-w≤t≤0 )┤ in a Banach space E with strongly positive operator A is considered. Theorem on the existence of bounded unique solution of this problem is given. Analytic solutions of nonlinear parabolic equations with time delay on examples are obtained by using methods of Fourier series and separation of variables, Laplace and Fourier transforms. The first and second order of accuracy difference schemes for solutions of the nonlinear parabolic equation with time delay are presented, numerical results are found and error analysis is given by tables.