Demir oksidasyonunun Acidithiobacillus ferrooxidans ile bakteriyolojik incelenmesi
Bacteriological investigation of iron oxidation
  1. Tez No: 679202
  2. Yazar: MÜNEVVER SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KEMAL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Acidithiobacillus ferrooxidans bakterileri kullanılarak normal şartlar altında, farklı hızlarda, farklı pH değerlerinde ve konsantrasyonlarda ferröz demirin ferrik demire oksidasyonunu incelemektir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerle kinetik hesaplamalar yapılacaktır. Yöntem: Bu çalışmada Acidithiobacillus ferrooxidans bakterileri kullanılmıştır. 9K besiyeri hazırlanıp normal şartlar altında pH 3-5 ve (75-100-125-150) rpm karıştırma hızlarında numuneler inkübatöre yerleştirilmiştir. Yedi gün boyunca demir analizleri Thermo UV-VIS Spektrofotometresinde 1cm' lik küvet ile 510 nm dalga boyunda yapılmış ve gerekli kinetik hesaplamalar ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Yapılan deneyler sonucunda bakteriyel oksidasyon verimin en iyi elde edildiği pH değeri 3 ve 150rpm karıştırma hızlarında yedi gün sonunda verim %93,5 olarak bulunmuştur. Kinetik hesaplamalara göre bu şartlardaki demir oksidasyonunun monod kinetiğine uyduğu görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda Acidithiobacillus Ferrooxidans bakterisi ile yapılan deneylerde pH 3 ve pH 5 değerlerindeki sonuçları ve farklı karşılaştırma hızlarındaki oksidasyon verimleri incelenmiş bu parametrelerden Acidithiobacillus ferrooxidans bakterisinin pH 3 ve 150 rpm karıştırma hızında en iyi oksidasyon işlemini gerçekleştiği gözlemleniştir. Bu değerlerin korozyon oluşumunu önlemede bir miktar katkısının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the oxidation of ferrous iron to ferric iron under normal conditions, at different speeds, different pH values and concentrations using Acidithiobacillus ferrooxidans bacteria. Kinetic calculations will be made with the data obtained as a result of the study. Method: Acidithiobacillus ferrooxidans bacteria were used in this study. 9K medium was prepared and samples were placed in the incubator under normal conditions at pH 3-5 and (75-100-125-150) rpm speeds. Iron analyzes were performed in Thermo UV-VIS Spectrophotometer with a 1cm cuvette at 510 nm wavelength for seven days and necessary kinetic calculations and evaluations were made. Findings: As a result of the experiments, the pH value at which bacterial oxidation efficiency was obtained the best was found as %93,5 at the end of seven days at 3 and 150 rpm mixing speeds. According to the kinetic calculations, it was observed that the iron oxidation under these conditions conformed to the monod kinetics. Result: As a result of this study, the results of pH 3 and pH 5 values and oxidation efficiencies at different comparison rates were investigated in experiments with Acidithiobacillus ferrooxidans bacteria. Among these parameters, Acidithiobacillus ferrooxidans bacteria were observed to perform the best oxidation process at pH 3 and at a mixing speed of 150 rpm. These values are thought to have some contribution in preventing corrosion formation.