Yatlarda ahşap iç mekan donatı elemanlarının Anadolu insanının antropometrik özelliklerine uygun ergonomik tasarımı
Ergonomic design of wooden interior fittings in yachts according to the anthropometric properties of Anatolian people
- Tez No: 679201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN YESARİ HASTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada yat mekanlarında kullanılan donatı elemanlarının taşıması gereken ergonomik özellikler, antropometrik veriler ışığında belirlenmeye çalışılmıştır. Yatlarda karşılaşılan antropometrik uyumsuzluklar ve buna bağlı olarak ergonomik koşulların verdiği kullanım zorluklarının çözümüne katkı sağlanması hedeflenmiştir. Öncelikli olarak belirlenen hedefler doğrultusunda literatür taraması, mevcut pazar araştırması, fuar katılımı ve tüketici anket çalışması ile mevcut durum analizi gerçekleştirilmiş olup, bu bağlamda yatlardaki tasarım sorunları, tüketici istekleri ve çeşitli kullanıcı gruplarına uygunluğunun tespiti ortaya konmuştur. Anket çalışması ile ahşap malzemenin yat mekanlarındaki yeri ve ahşap-insan ilişkisinin insanlar üzerinde yarattığı fizyolojik ve psikolojik etkiler saptanmaya çalışılmaktadır. Özel bir yat tasarım firmasından akademik çalışmalarda kullanım izni alınan yata ait projeler değerlendirilmiş ve belirlenen mevcut sorunlar, talepler ve sayısal veriler baz alınarak, yat mekanları ve kullanılacak donatı elemanları Anadolu insanının antropometrik ölçülerine uygun olacak şekilde ergonomik yaklaşımla yeniden tasarlanmıştır. Ortaya çıkan tasarımlar ışığında sayısal verilere dayanarak yatlarda çeşitli donatı elemanlarının taşıması gereken özellikler standart değerler olarak önerilmiştir. Yatların iç mekan yapı ve donatı elemanlarının büyük bir çoğunluğunun ahşap malzeme ile kaplı olduğunun yapılan anket çalışmasında görülmesi kesin bir yargı oluşturmasa da ahşap-insan ilişkisindeki gücün bir yansıması olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ergonomic properties of the interior fittings used in yacht interior design have been tried to be determined in the light of anthropometric data. It is aimed to contribute to the solution of anthropometric incompatibilities encountered in yachts and the usage difficulties caused by ergonomic conditions accordingly. First of all, literature review, current market analysis, fair participation, consumer survey study and current situation analysis were carried out in line with the determined targets, and in this context, the design problems in yachts, consumer requests and the determination of their suitability for various user groups are revealed. With the survey study, the place of wooden material in yacht spaces and the physiological and psychological effects of wood-human relationship on people are tried to be determined. Projects of a yacht, for which permission to be used in academic studies from a private yacht design firm, were taken into consideration. Based on the current problems, demands and numerical data determined, the yacht spaces and the interior fittings to be used were redesigned with an ergonomic approach in accordance with the anthropometric measurements of the Anatolian people. According to designs prepared, based on numerical data, the properties that various interior fittings should have on yachts are suggested as standard values. The fact that the majority of the interior construction and interior fittings elements of the yachts are covered with wooden materials is interpreted as a reflection of the power in the wood-human relationship, although it does not constitute a definitive judgment.