Akut iskemik inme tedavisinde nimodipin
Nimodipine in the treatment of acute ischemic stroke
  1. Tez No: 679206
  2. Yazar: BÜLENT GÜVEN
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞENAY ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Başlıca anevrizmal subaraknoid kanama tedavisinde kullanılmakta olan L-tipi kalsiyum kanal blokeri nimodipinin akut serebral iskemiye bağlı nörolojik defisitleri ve mortaliteyi azaltabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmada akut iskemik inmeli hastalarda nimodipin tedavisinin erken ve geç dönem düzelme üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Akut iskemik inme tanısı konulan internal karotis arter sulama alanında infarktı saptanan ve yakınmalarının ilk 48 saati içerisinde başvuran hastalar çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak; tedavi grubuna 21 gün boyunca 4x30 mg nimodipin oral yolla uygulandı. Çalışmaya alınan tüm hastalara asetilsalisilik asit 500 mg/gün verildi. Hastalar 0, 3, 7, 14, 21 ve 90. günlerde kontrol edilerek; nörolojik özürlülük modifiye Mathew ölçeği; fonksiyonel prognoz Rankin ölçeği ile değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmaya 14'ü nimodipin tedavisi grubunda, 13'ü kontrol grubunda olmak üzere 27 hasta alındı. İnme başlangıcından sonraki 21. ve 90. günlerde modifiye Mathew puanlarının nimodipin ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptandı. Nimodipin tedavisine ilk 24 saat içinde başlanan hastalar ile 24-48. saatler arasında başlanan hastalar karşılaştırıldığında; tedaviye ilk 24 saat içinde başlanılan hastaların 21. gündeki ortalama modifiye Mathew puanları istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (p=0.04), ancak 90. günde her iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. İnme başlangıcından sonraki 90. günde Rankin ölçeği puanları açısından nimodipin ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışma boyunca nimodipin iyi tolere edildi, tedavi kesimini gerektirecek kan basıncı düşüklüğü ve kalp atım hızında azalma gözlenmedi. Yorum: Çalışmamızın sonuçları, nimodipinin iskemik inme tedavisinde klinik düzelme üzerine sadece sınırlı bir etkisinin bulunduğunu, inmenin ilk 24 saati içinde başlatılan nimodipin tedavisinin erken dönemde düzelme üzerine olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Serebral vazokonstriksiyonun inhibisyonu dışında, sahip olduğu olası nöroprotektif etkiler nedeniyle, nimodipinin erken dönem akut iskemik inme tedavisine eklenebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been suggested that the L-type calcium channel blocker nimodipine, which is mainly used in the treatment of aneurysmal subarachnoid hemorrhage, may reduce neurological deficits and mortality due to acute cerebral ischemia. In this study, it was aimed to investigate the effect of nimodipine treatment on early and late recovery in patients with acute ischemic stroke. Materials and methods: Patients who were diagnosed with acute ischemic stroke and had infarction in the internal carotid artery territory and admitted within the first 48 hours of their complaints were included in the study. The patients were divided into two groups; The treatment group received 4x30 mg of nimodipine orally for 21 days. All patients included in the study were given acetylsalicylic acid 500 mg/day. The patients were checked on days 0, 3, 7, 14, 21 and 90; the modified Mathew scale of neurological disability; functional prognosis was evaluated with the Rankin scale. Results: Twenty-seven patients, 14 in the nimodipine treatment group and 13 in the control group, were included in the study. It was determined that the modified Mathew scores on the 21st and 90th days after the onset of stroke did not show a statistically significant difference between the nimodipine and control groups. When the patients who started nimodipine treatment within the first 24 hours and the patients who were started between 24-48 hours were compared; The mean modified Mathew scores on the 21st day of the patients whose treatment was initiated within the first 24 hours were statistically higher (p=0.04), but there was no significant difference between the two groups at the 90th day. No statistically significant difference was found between the nimodipine and control groups in terms of Rankin scale scores on the 90th day after the onset of stroke. Throughout the study, nimodipine was well tolerated, with no decrease in blood pressure or decrease in heart rate that required treatment discontinuation. Conclusion: The results of our study showed that nimodipine has only a limited effect on clinical improvement in the treatment of ischemic stroke, and that nimodipine treatment initiated within the first 24 hours of stroke may have a positive effect on recovery in the early period. Apart from the inhibition of cerebral vasoconstriction, it was thought that nimodipine could be added to the treatment of early acute ischemic stroke because of its possible neuroprotective effects.