Bir filtreli hidro-sklon tasarımı ve temizleme etkinliğinin saptanması
  1. Tez No: 67921
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YUNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
53 6. ÖZET Bu araştırmada, kültür balığı yetiştirilen havuzların temizliğini sağlamak için, filtreli hidro - siklon tasarımı yapıldı ve bu makinanın temizleme etkinlik derecesi araştırıldı. Denemede, yalnız hidro-siklon ve filtreli hidro-sikion ayrı ayrı denendi. Hidro-siklon denemesinde üç farlı malzeme,üç farklı siklon giriş çapı ve üç farklı tenmizleme alanı denenmiştir. Filtreli Hidro -Siklon denemesinde de üçfarlı malzeme,üç farklı siklon giriş çapı ve üç farklı emiş ağzı şeklinin kombinasyonları denendi. Yalnız siklon denemesinde, üç ayrı malzeme kendi aralarında sınıflandırılarak, toplam temizleme süresi, temizleme derecesi değerleri incelenmiştir. Temizleme oranı ve temizleme süresine ait elde edilen sonuçlar çizelge 4'de verilmiştir. Çizelge 4 Yalnız siklon denemesinde, elde edilen temizleme etkinlik derecesi ve geçen süreye ilişkin ortalama değerler. Yalnız siklon denemesinde en iyi temizleme etkinliği %1 00 oranında olup, bu oranda temizlenen malzemeler 1-8 mm lik kum malzeme, Schizotrix, ve Pharmidium yosunlarıdır. En kötü temizleme etkinliği ( % 80,7 ) sedimentte bulunmuştur. Yine süre olarakta 2kg malzemenin temizlenmesi için en fazla zaman ( 140 sn ) sediment malzemesinde harcanmıştır.56 In the simple syclon trial, the best cleaning efficiency was determined to be 100 per cent and it was obtained from the 1-8 mm sized sand material, schizotrix and permidium algaeses. The worst cleaning efficiency, on the other hand, was determined to be 87 per cent, obtained from sticeoclanium algae. Moreover, the longest time spent was recorded to be 140 seconds for a-two kg sediment material. As stated before, the effects of the three different materials, sucking mouth shape and syclon entrance size on the cleaning efficiency were examined for the proposed filtered-hydro-syclon machine as well. The effects of the factors on cleaning efficiency were given in Table 7. Table 7 The average values for the degree of cleaning efficiency and the lime spent in filtered hydro-syclon trial. As shown in Table 7, the average cleaning efficiency of the machine is 93,7 per cent. The best result was obtained from the sand material with a size smaller than 1 mm while the worst result was from sticeoclanium moss. The effects of sucking mouth size on the cleaning efficiency was statistically significant as were the shapes of them not. The optimum syclon entrance size was found to be 1,75 cm. In conclusion, although proposed filtered hydro-syclon machine has quite high values in cleaning area, it is not practically sufficient enough to use in daily conditions. For that reason, for the best efficiency, the size of the syclon should be rearranged and wider sucking mouths should be considered. This will also help get over the congestion problems of the filters.
Özet (Çeviri)