Üniversal ekim makinasıyla meyilli koşullarda çalışmanın ekim ve gübre normuna etkisi
Effect of inclination on seed and frtilizer norm of universal drill seeder
  1. Tez No: 67920
  2. Yazar: ZİYA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
n OZKT Bu araştırmada TDZK tarafından imal edilen HASSİA universal ekim makinasının düz ve değişik meyillerde ( sağa eğim.sola eğim, öne eğim, arkaya eğim ) çalışmasının, ekim ve gübre normuna etkileri araştırılmıştır. Tüm yönlerdeki meyil % 20 (1 1°) olarak alınmıştır. Bu amaçla, deneme materyali olarak ekici düzende buğday ve korunga tohumlan, gübre atma düzeninde DAP ( Diamomounfosfat ) gübresi kullanılmışta. Tohum ve gübre ile yapılan denemeler beş ayn konum, iki ilerleme hızı, iki ayrı norm ve üç tekerrür olmak üzere 60 kombinasyonda, gübre için ise sadece tek bir normda yapılabildiği için 30 kombinasyonda yapılmıştır. Denemeler Y.Y.Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları bölüm laboratuvarında hazırlanan deneme düzeninden yararlanarak yapılmıştır.Ekim makinası deney setinde takoza alınarak düzde ve belirlenen eğim konumlarında hız kontrollü elektirik motoruyla tahrik edilerek denemeler yapılmıştır. Meyilli koşullarda çalışmanın ekim normuna etkisi incelendiğinde, değişik yönlerdeki % 20 meyilli çalışmasının düz konuma göre % 5.... 75 oranında artmıştır. Bu artış özellikle arkaya eğimde oldukça fazla bulunmuştur. Ayrıca 2 m/s ilerleme hızında 1.5 m/s ilerleme hızına göre ekim normu değerlerinde % 5... 8 oranında artış gerçekleşmiştir.Enine dağılım düzgünlüğünü ifade eden varyasyon katsayısı değerleri % 12.48.... 20,37 arasında bulunmuştur. Meyilli koşullarda çalışmanın gübre normuna etkisi incelendiğinde, değişik yönlerdeki % 20 meyilli çalışmasının düz konuma göre % İL... 3 oranında azalmış. İlerleme hızlarına göre değişim ise ekim normunun aksine ilerleme hızı arttıkça gübre normu azalmıştır. 2 m/s ilerleme hızında 1.5 m/s ilerleme hizana göre gübre normu % 11.2.... 17.5 oranında azalma gerçekleşmiştir. Enine dağılım düzgünlüğünü ifade eden varyasyon katsayısı değerleri % 5. 9.... 16.85 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY In this study, effects of slopes both on seed norm and fertilizer norm were investigated using HASSİA universal drill seeder made by TZDK. Degree of inclination was taken % 20 all slope directions (Slope directions were right, left front and rear ). Tests were conducted flat position in addition to all inclined positions of the drill seeder. Wheat and sainfoin seeds were used in seed metering mechanism and DAP (diamonyum phosphat) was used in fertilizer metering mechanism of the machine. Five different position, two different travel speed, two different norm setting and three replication were taken account in the tests. Tests were conducted in laboratory condition. Using special test set. Y.Y.Universty Agricultural Faculty, Farm machinery Department. A three - phase motor (speed adjustable ) was used to drive the metering mechanism of the machine. When the effects of slopes on seed norm are examined, following results can be obtained :seed norm increases in all slopes directions, especially backward positions in relation to flat posiiion. This increase ranged from 5 °oto 75 %. Furthemiore. seed norm ol 2 m s travel speed was more than 1.5 m s travel speed (appr. 5-8 °o ). Variation coefficient values. that means unifonnity of rows. ranged from 1 2.48 °o to 20.37 %. When the effects of slopes on fertilizer nonn are examined, following results can be found : Fertilizer norm decreases in all slopes directions (appr. 3-11 % ).On the contrary, fertilizer norm of 2 m/s travel speed was low than 1.5 m/s travel speed.This decrease ranged from 11.2 % to 17.5 °6. Variation coefficient \'alues were detennined around 5.9 °o -11.8%.