Yoksulluk sınırı şartlarında asgari ücret politikasının değerlendirilmesi
Evaluation of minimum wage policy in poverty limit conditions
- Tez No: 679228
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR BAŞTAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Asgari ücret politikası, çalışma hayatı içerisinde minimum seviyedeki ücret haddini ifade ederken, işverenler ile devlet için ekonomik ve sosyo politik açıdan olukça önemli bir konu halini almıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ve asgari ücret elde ederek çalışan bireylerin çok olduğu toplumlarda asgari ücretin politikalarının niteliğinin ve etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda çalışmamızda literatür taraması yöntemi kullanılarak devletin gelir dağılımında adaleti sağlamaya çalıştığı sosyal politika araçlarından biri olan asgari ücret politikasının günümüz koşullarında yoksulluk ile mücadeledeki etkinliği açıklanmıştır. Gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, asgari ücret tutarının belirlenmesinde devlet politikalarının etkili olduğu ve uygulanan asgari ücret politikalarının çalışanların yoksullaşmasını engelleyemediği görülmektedir. Asgari ücretin yoksulluk sınırının altında kalması, yaşamını asgari ücretle idame ettiren kesimlerin insan onuruna yakışır bir hayat seviyesi yakalayamamasına neden olmaktadır. Çalışma ayrıca Türkiye'de asgari ücretin belirlenmesinde siyasi faktörlerin ağır bastığını ve bunun sonucunda asgari ücretin“siyaset ücreti”haline geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The minimum wage policy, for people who earn the minimum wage, refers to the least income level. It is expressed as the level of wage required for an individual to live a dignified life. It has also become an important economic and socio-political issue for employers and the state, especially in developing countries like our country and in societies with minimum wage workers. It is important to examine the level and effectiveness of the minimum wage. In this context, in out study, it was aimed to evaluate the suitability of the minimum wage policy. One of the social policy tools that the government tried to provide justice in is in income distribution and the effectiveness in combating poverty. With the literature study carried out, answers were sought to the questions of what the minimum wage should be within the scope of the poverty line, what are the effects of state policies in determining it and whether the applied minimum wage policies prevent the impoverishment of employees. It is seen that political policies are effective in determining the minimum wage. As a result, it has been observed that the minimum wage is at the poverty line for individuals who earn it.