Kahvelerdeki kafein miktarının hazırlama yöntemine göre değişiminin kromatografik olarak incelenmesi
Determination of chromatographic the amount of the caffeine in coffee according to the preparation method
  1. Tez No: 610516
  2. Yazar: İPEK ÇİLER ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde kahve, antioksidan ve faydalı biyolojik özellikleri içermesi nedeniyle fonksiyonel bir gıda maddesidir. Kafein, Dünyanın başlıca kaynaklarından olan kahve çekirdekleri (Coffea arabica ve Coffea robusta) ve çay yaprakları (Camellia siniensis) ve aynı zamanda kola fıstığı (Cola acuminate), koka fasulyesi (Theobroma cacao ), yerba mate (Ilex paraguariensis) ve guarana meyvelerinin (Paullinia cupana) de bulunmasıyla birlikte metilksantin ailesinin bir pürin alkaloididir. Ayrıca dünya çapında 63 bitki türünün yaprakları, tohumları veya meyvelerinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Yetişkinler için kafein dozunun
Özet (Çeviri)
Today, coffee is a functional foodstuff because of its antioxidant and beneficial biological properties. Caffeine, coffee beans (Coffea arabica and Coffea robusta) and tea leaves (Camellia siniensis), which are among the world's main sources, as well as cola nuts (Cola acuminate), coca beans (Theobroma cacao), yerba mate (Ilex paraguariensis) and guarana berries (Palexin) cupana) is a purine alkaloids of the methylxanthine family. It is a substance found naturally in the leaves, seeds or fruits of 63 plant species worldwide. For adults, the caffeine dose should be