Speaking ability problems of university students according to college English language instructors' perceptions in online education environment (during pandemic): A case study
(Pandemi dönemi) çevrimiçi eğitimde üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin karşılaştığı İngilizce konuşma becerisi sorunlarına karşı öğretmen algıları: Bir vaka çalışması
- Tez No: 679229
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çevrimiçi egitim, farklı teknolojik altyapılar, öğrenme yöntemleri ve ortamları ile yetişmiş eğitmenler gerektirdiği için çeşitli zorluklarla karşı karşıya bulunmaktadır. Konuşma, bireylerin başkalarıyla iletişim kurması gerektirdiğinden en önemli İngilizce becerilerinden birisidir. Kişisel fikirleri ifade etmek için konuşma becerisi kullanılır. İngilizce konuşan bireylerle çevrili ortamlarda konuşma dili ve becerisine sahip olmadan herhangi bir fikri ifade etmek zordur. Bu çalışma, öğrencilerin çevrimiçi eğitimde karşılaştıkları konuşma sorunlarını Türkiye'deki orta büyüklükteki bir üniversitede İngilizce Eğitimi Bölümünde görev yapan öğretim üyelerinin bakış açısı ve dönütleri kapsamında incelemektedir. Sınıf içinde ve dışındaki halka açık ortamlarda İngilizce konuşmaya ilişkin problemlerinin bazı önemli unsurlar incelenerek tartışılmıştır. İngilizce bölümünde görev yapan öğretim görevlileri ile yapılan mülakatlarda üniversite öğrencilerinin konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik görüşleri, bakış açıları, algıları, deneyimleri ve öneriler ile ilgili bilgiler toplanmış ve analiz edilmiştir. Nitel araştırma metodolojisinin tanımlayıcı nitel araştırma tasarımı, bir grup İngilizce okutman (ELT) olarak görev yapan akademisyen ile uygulanacaktır. Çalışma evreni, İstanbul'da İngilizce öğreten hazırlık bölümü akademisyenlerinden oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerine İngilizce öğretme deneyimine sahip katılımcılar arasından 15 akademisyen çalışma için seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri formu ve mülakat görüşme protokolü kullanılacaktır. Sosyodemografik formda katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve önceki öğretim deneyimleri gibi demografik bilgiler ile ilgili sorular bulunmaktadır. Diğer veri toplama aracı olan mülakat protokolü ise katılımcıların mevcut çevrimiçi EFL kurslarının uygulamalarına ilişkin algılarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşmuştur. Sonuçlar, ELT sınıflarında öğrencilerin endişelendiği ana sorunlar hata yapma, eleştirilme, akranlar tarafından alaya alınması ve İngilizce konuşmak için güven eksikliği olduğunu göstermiştir. Konuşma güçlüğü ile ilgili bir başka sorun öğrencilerin doğru telaffuz, dilbilgisi ve kelime dağarcığından yoksun olmalarıdır. Pek çok öğrenci İngilizce metinler ile ilgili yazma ve okuma becerileri konusunda yeterli düzeyde değildir. İngilizce öğrenenlerin çoğu önce kendi ana dillerinde düşünme ve bunu İngilizceye çevirme eğilimindedir. Bu yaklaşım, öğrencilerin aynı zamanda hem Türkçe düşünürken hem de İngilizce konuşurken genellikle tereddüt etmeleri nedeniyle konuşma problemleri yaşamalarına da neden olabilir. Aynı zamanda fazladan çaba ve gereğinden fazla yük getirmektedir. Öğretim elemanlarının konuşma sorunları ile ilgili olarak ortaya çıkardıkları bir diğer konu ise edinim ile ilgili olup, İngilizceye yeterince maruz kalmama olarak nitelendirilmektedir. Ek olarak, dil engelleri, İngilizce dil kursuna ilişkin önyargıların yanlış anlaşılması kritik konulardır. Eğitmenler, öğrencilerin olumlu yönlerine odaklanma, ebeveynleri ve eğitmenleri tarafından onları cesaretlendirme, konuşma fırsatları ve diyaloglar sağlama, rahat bir sınıf ortamı oluşturma gibi konuşma becerilerini geliştirmek için bazı önerilerde bulundu. Son olarak, eğitmenler, günlük diyaloglar, modern öğretim yaklaşımları, entegre yaklaşımlar, küçük gruplar ve İngilizce konuşan gruplara ve yerlere katılmak için film ve TV şovlarının kullanılması dahil olmak üzere müfredat, kaynak materyaller ve İngilizce konuşma uygulaması hakkında yorum yaptılar.
Özet (Çeviri)
Online education faces several challenges because it requires different technological infrastructures, materials, environments, and trained instructors. Speaking is known as one of the major English skills since individuals are required to communicate with others. Speaking is utilized to express personal ideas. Without speaking, it is difficult to express any ideas in environments confined to English-speaking individuals. This study was designed to investigate existing speaking problems that the students encounter in online education from the perspectives of the English Language Teaching (ELT) faculty members at a medium university in Turkey. It is expected that certain important elements of ELT problems regarding speaking English in the classrooms and public environments outside the classroom will be examined and discussed. Specifically, the views, perspectives, perceptions, experiences, and recommendations about developing speaking skills of undergraduate students were collected from 15 ELT instructors via individual interviews. The descriptive qualitative research design of the qualitative research methodology was implemented. The study universe consisted of EFL academicians who teach English in Istanbul. The participants were chosen from a Foundation University with a purposeful sampling approach. A total of 15 ELT academicians who teach English experience to college students were selected for the study purposes. Data collection tools include a socio-demographic form and an interview protocol. The socio-demographic form consists of demographic information for the participants including age, gender, education status, and previous teaching experiences. The interview protocol included questions regarding the participants' perceptions of the implementations of the current online EFL courses. Results showed that major issues or problems that students are worried about in the ELT classrooms include making mistakes, being criticized, ridiculed by peers, and lack of confidence to speak in English. Another issue regarding speaking struggles is students experiencing difficulties regarding issues such as correct pronunciation, grammar, and vocabulary. Many students, do not have enough levels of understandings of spelling, writing, and reading abilities with English passages. Many English learners tend to think in their mother language first and translate it into English. This approach could cause students to experience speaking problems because they usually hesitate as they think Turkish and speak in English at the same time. It also takes and requires extra effort and more than a necessary burden. Another issue that the instructors raising regarding speaking problems involves the acquisition, which is described as not being exposed to the English language enough. Additionally, language barriers, the misconception of preconceptions regarding English language courses are critical issues. Instructors made some recommendations to promote students' speaking abilities such as focusing on the positive sides of the students, encouraging them by their parents and instructors, providing speaking opportunities and dialogues, building a comfortable classroom setting. Finally, the instructors commented on curriculum, resource materials, and application for speaking English including utilizing movies and TV shows for daily dialogs, modern approaches (CLT), integrated approaches, small groups, and participating in English-speaking groups and places.