Miras hukukunda alacaklıların durumu
Status of creditors in Inheritance law
  1. Tez No: 679275
  2. Yazar: SENA GÖZDE EĞİLMEZGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk miras hukukunda; tereke alacaklıları, mirasçının alacaklıları ve vasiyet alacaklıları olmak üzere üç grup alacaklı vardır. İntikal alacaklıları ve mirasbırakanın alacaklıları, tereke alacaklıları kapsamında yer alır. Miras sistemimiz her bir alacaklı grubunun alacaklarını güvence altına almak için çeşitli düzenlemelere ve belirli öncelik sıralamalarına yer vermiştir. Türk Medeni Kanununun 603. maddesine göre; mirasbırakanın alacaklılarının hakları vasiyet alacaklılarının haklarından önce gelirken, vasiyet alacaklılarının hakları da mirasçıların alacaklılarının haklarından önce gelir. Mirasın açılması ve kabul edilmesiyle, mirasbırakanın ve mirasçıların alacaklıları aynı haklara sahip olur. Külli halefiyet ile şahsi ve müteselsil sorumluluk ilkeleri, miras hukukunda mirasbırakanın vefatından sonra alacaklıların haklarının ne durumda olacağını gösterir önemli koruyucu ilkelerdir. Bununla birlikte alacaklı gruplarına, çeşitli davalar aracılığıyla alacaklarını güvence altına alabilmeleri imkanı tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish inheritance law there are three groups of creditors; estate creditors, heir's creditors and legatee. Succession creditors and creditors of deceased are included in estate creditors. Our inheritance system has included various regulations and specific priority rankings to secure the receivables of each creditor group. According to Turkish Civil Code in article 603; the rights of creditors of deceased rank in priority from legatee's rights, legatee's rights rank in priority from heir's creditors rights. With the opening and acceptance of the inheritance, the creditors of the deceased and the heir's have the same rights. The principles of universal succession, personal liability, joint and several liability are important protective principles in inheritance law that show the status of the creditors rights after the death of the deceased. In addition, creditor groups are given the opportunity to secure their receivables through various lawsuits.