İstanbul'da Resim-İş Öğretmenliği okuyan lisans öğrencilerinin güncel sanata dair ilgi ve algı düzeylerinin yaratıcılıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the level of interest and perception about contemporary art on the creativity of undergraduate students studying Visual Arts Teaching in İstanbul
- Tez No: 679274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da resim- iş eğitimi öğretmenliği okuyan öğrencilerin, güncel sanata yönelik, ilgi ve algı düzeylerinin yaratıcılıkları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra İstanbul ilinde gerçekleştirilen sergi, sempozyum, bienal gibi güncel sanat etkinliklerini ne kadar takip ettikleri, takipleri sonucunda ne kadar beslendikleri ve üretilen çalışmaları nasıl değerlendirdikleri sorularına yanıt aranmıştır. Ayrıca yapılan literatür taraması sonucunca güncel sanata dair güzel sanatlar fakülteleri kapsamında çoğunlukla araştırma yapıldığı görülmüş fakat eğitim fakültesi gibi sanat eğitimcisi yetiştiren kurumlarda, yeterli sayıda araştırma yapılmadığı göz önüne alınarak eksiklik tespit edilmiştir. Bu eksikliğin sanat eğitimi veren kurumlar dışındaki gündelik süreçlerde de ilgi, algı ve sanatsal yaratım açısından olumlu veya olumsuz etkisi araştırılmak istenmiştir. Bunun yanı sıra güncel sanata dair ilgi, algı düzeylerinin yaratıcılıkları üzerindeki etkisi, kişisel gelişimlerine ve sanat eğitimine getirebileceği katkıları göz önüne alınarak, mevcut sanat eğitimi programlarının alt yapısal yeterliliğini, güncel sanat bakımından sorgulamak ve üniversite öğrencilerinin gözünden sanat eğitimcilerinin bu bağlamdaki faaliyetlere ne şekilde yönlendirdiklerine yönelik görüşlerini incelemek hedeflenmiştir. Bu sebeple bu araştırma sonucu gelecek nesillerin güncel sanatı anlamaları ve öğretim süreçleri de dâhil olmak üzere yaratım süreçlerinde de etkilenmeleri açısından önemli olacağı düşünülmektedir. Araştırmaya katılım sağlayan sanat eğitimi öğrencilerinden alınan cevaplar doğrultusunda elde edilen veriler üzerinden hem katılımcılara öz değerlendirme sunmak hem de sanat eğitimine farklı bir perspektiften katkı sağlamak amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla öğrencilerin konu hakkındaki bilgilerinin niteliğine ulaşmak amacıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile yürütülen çalışmada veriler betimsel analiz yöntemleri içinde içerik analizi ile elde edilmiştir. Ve görüşme hataları en az seviyeye indirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2019-2020 bahar döneminde öğrenim öğren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı, Resim–İş Öğretmenliği Lisans 3. ve 4. sınıf kolay ulaşılabilir 40 gönüllü sanat eğitimi öğrencisinden oluşmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme sorulardan elde edilen bulguların sonuçları doğrultusunda sanat eğitimi öğrencilerinin kavramsal açıdan güncel sanat hakkında bilgi sahibi olduğu görülürken, çok az öğrencinin güncel sanatı kuramsal açıdan yorumlandığı görülmüştür. Bunun yanı sıra bu alanda yapılan çalışmalardan beslendiklerini ifade eden katılımcıların olduğu kadar anlamlandırma konusunda güçlük çektiklerini ifade eden katılımcıların görüşlerine bulgular arasında rastlanmıştır. Genel çoğunluğun bu alanda gerçekleştirilen etkinlikleri yeterli düzeyde takip edemediklerini ve yetersiz olduklarını daha da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini belirterek öz değerlendirmede bulundukları sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra eğitim gördükleri kurumdaki güncel sanat faaliyetlerinin yalnızca ana sanat derslerinin bazılarında ve çağdaş sanat dersinde teorik olarak işlendiğini fakat uygulama alanının olmadığını, atölyelerin ve yürütülen klasik eğitim programının güncel sanat alanındaki etkinlikler için alt yapı olarak yetersiz kaldığını ifade ettikleri de elde edilen veriler arasındadır. Ana sanat atölyelerde bahsedilmesinin ilgi ve algılarını şekillendirdiğini ve sosyal ağlardan, bienallerden az da olsa takiplerinin sanatsal yaratımları üzerinde fikirsel destek sunması bakımından etki ettiğini ifade ettikleri görülmüştür. Mevcut programların yapılandırılması durumunda güncel sanat eğitimini ilgi algılarına yakın bulacaklarını ifade ettikleri görülse de tekniğe dayalı klasik sanat eğitiminin yanında güncel sanatın da programa entegre edilmesinin gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma sonucunda öğrencilerin, güncel sanat hakkındaki ilgi, algı ve bilgi durumları irdelenerek kendilerine de bir öz eleştiri olanağı sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar neticesinde ise sanat eğitimi öğrencilerinin güncel sanatı yeterli düzeyde takip etmediği ve sosyal platformlar üzerinden görmüş oldukları kadarıyla değerlendirdiği, bu alanda çalışma yapan sanatçı kimliği hakkında neredeyse bilgi sahibi olmadığı, farklı yıllarda düzenlenen bienallere çok az sayıda kişinin katılım sağladığı görülmüştür. Ve katılım sağlayan öğrencilerin çoğu güncel sanatı ilgisine yakın bulduğunu ifade etse de bu alanda yapılan etkinliklere katılım sağlamamaları farklı mekanlarda sergilenen eserlerle ile etkileşim kurmamalarının algısal gelişimlerine ve bunun sonucunda ise yaratıcılıklarına ne kadar katkı sağlayacağı ise düşündürücü bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada yapılması gerekenler ise, güzel sanatlar eğitimi veren kurumlarda yürütülen programların çoğunlukla klasik sanat eğitimine dayalı olarak sunulması sanat eğitimi öğrencilerinin güncel sanatın getirdiği yeni pratiklere uzak kalmasına neden olmaktadır. Bu noktada ise güncel sanatın ve klasik sanat eğitiminin birbirine harmanlandığı, hem teorik hem teknik uygulamaların olduğu bir program hazırlanması gerekmektedir. Birçok eğitim basamağında sanat eğitimcisi olacak lisans öğrencilerinin güncel sanat hakkında yeterli bilgi sahibi olmayışları geleceğin sanat kültürü alacak ve yaratıcı düşünecek bireylerin yetişmesinde eksiklik teşkil edeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bu yüzden sanat eğitimi alan öğrencilerin bulundukları fiziki çevrenin koşullarından daha iyi beslenmeleri için, hem kendi farkındalıklarını yükseltmeleri hem de eğitimcilerin rehberliğine başvurmaları gerekliliği doğmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, purposed to examine the effect of the level of interest and perception towards contemporary art on the creativity of the visual arts students in Istanbul. Also this study answers sought to the question of how much they follow contemporary art events such as exhibitions, symposiums, and biennials held in Istanbul, and how much they are feed as a result of of their follow up. As a result of the literatüre review, it was seen that most of the research was carried out within the faculties of fine arts on contemporary art, but a deficiency was determined considering that there was not enough research in the institutions that train art educators such as education faculties. It was purposed to investigate the positive or negative effects of this deficiency in terms of interest, perception and artistic creation in daily processes other than the institutions that provide art education. In addition to this, considering the impact of their interest in contemporary art on their creativity, their contribution to their personal development and art education, it is purposed to question the infrastructural adequacy of current art education programs in terms of contemporary art and how art educators direct them to activities in this context from the perspective of university students views. For this reason, the result of this research is important for future generations to understand contemporary art and to be affected by the creative processes, including the teaching processes. It is purposed to both present self evaluation to the participants and contribute to art education from a different perspective, based on the data obtained in line with the answer received from the art education students who participated in research. Through semi-structured interview questions, one of the qualitative research methods, interviews were conducted to reach the quality of students' knowledge about the subject. In the study conducted with semi-structured interview questions, the data were obtained by descriptive analysis. The study group of the research consists of 40 easily accessible art education students in the 3rd and 4th grades of Marmara University Atatürk Education Faculty, Fine Arts Education Department, Painting and Business Education Undergraduate Program in the spring semester of 2019-2020. In line with the results of the findings obtained from the semi-structured interview questions, it was seen that art education students had conceptual knowledge about contemporary art, while very few students interpreted contemporary art from a theoretical perspective. In addition to this, the opinions of the participants who stated that they had difficulty in making sense as well as the participants who stated that they were fed by the studies conducted in this field were found among the findings. It was concluded that the general majority did not follow the activities carried out in this field at a sufficient level and stated that they were insufficient and needed to improve themselves further and made a self-evaluation. In addition, it is also among the data obtained that they stated that the contemporary art activities in the institution they were educated were only covered theoretically in some of the main art courses and in the contemporary art course, but there was no application area, and that the workshops and the classical education program were insufficient as an infrastructure for activities in the field of contemporary art. It was seen that the mention of the main art workshops shaped their interests and perceptions and that their following from social networks and biennials had an impact on their artistic creations in terms of providing intellectual support. Although it is seen that they stated that they would find contemporary art education close to their perception of interest in the event that existing programs are structured, it has been concluded that the necessity of integrating contemporary art into the program besides classical art education based on technique. As a result of this research, students' interest, perception and knowledge about contemporary art were examined and a self-criticism opportunity was presented to them. As a result of the results obtained, it has been seen that art education students do not follow contemporary art sufficiently and evaluate it as much as they have seen through social platforms, they have almost no information about the identity of the artist working in this field, and very few people participate in the biennials held in different years. And although most of the participating students express that they find contemporary art close to their interest, it is a thought-provoking issue that not participating in the activities in this field and not interacting with the works exhibited in different places will contribute to their perceptual development and, as a result, their creativity. At this point, what needs to be done is that the programs carried out in institutions providing fine arts education are mostly based on classical art education, causing art education students to stay away from the new practices brought by contemporary art. At this point, it is necessary to prepare a program that combines contemporary art and classical art education, with both theoretical and technical applications. It is an undeniable fact that undergraduate students, who will be art educators at many educational levels, do not have sufficient knowledge about contemporary art, which will constitute a deficiency in raising individuals who will acquire art culture and think creatively. For this reason, it is necessary for students who receive art education to both raise their own awareness and seek the guidance of educators in order to be better fed by the conditions of the physical environment they are in.