Otel çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeylerinin kültürlerarası karşılaştırması
Cross-cultural comparison of financial literacy levels of hotel employees
  1. Tez No: 679296
  2. Yazar: GÖKNİL DALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ARSLAN AYAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler beraberinde ülke ekonomilerini çok daha önemli bir noktaya getirmiştir. Küreselleşme bireylerin ve dolayısıyla ülkelerin birbirleri ile iletişimlerini arttırmıştır. Bununla birlikte ticaret yapma özgürlüğü de artmıştır. Bu özgürlük ile de finans alanındaki birçok kavramı daha fazla kullanma ve bilme gerekliliği doğmuştur. Bu gibi sebeplerle finansal okuryazarlık, artık günümüz dünyasında gerekli olan vazgeçilmez bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Son dönemlerde finans alan yazınında finansal okuryazarlık kavramının öneminin arttığı görülmektedir. Finansal okuryazarlığın birey açısından önemi günümüzde çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle finansal okuryazarlık bireye kendi finans durumunu yönetme, finansal becerilerini günlük hayatında kullanmada yardımcı olmaktadır. Günümüzde finansal okuryazar olmanın bir gereklilik haline geldiği söylenebilir. Bu tez çalışması Türkiye ve Hırvatistan'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otellerde aktif olarak çalışanların finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında farklı milliyetlerde finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi ve kültürlerarası farklılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Her iki milliyetten toplamda 424 adet geçerli anket elde edilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik özellikleri ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, genel anlamda, her iki milliyetteki otel çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeylerinde farklılık olduğunu söylemek mümkündür. Katılımcıların cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve genel olarak finansal okuryazarlığa yönelik ilgileri ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Buna karşılık araştırmada katılımcıların yaşı, çalıştıkları otelde faaliyet gösterdikleri departman ve banka hesapları ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir. Çalışmada bulgulara yönelik sonuçlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization and technological developments have brought the country's economies to a much more important state. Globalization has increased the communication of individuals and therefore countries with each other. At the same time, the freedom to trade has also increased. With this freedom, the necessity of using and knowing many concepts in the field of finance has arisen. For such reasons, financial literacy is now considered as an indispensable concept in today's world. Recently, it is considered that the importance of the concept of financial literacy in finance literature has increased. The importance of financial literacy for the individual comes into the prominance much more today. For this reason, financial literacy helps individuals to manage their own financial situation and to use their financial skills in their daily life. Today, it can be said that being financially literate has become a necessity. This thesis was carried out to measure the financial literacy levels of actively working employees in five-star hotels operating in Turkey and Croatia. Within the scope of the study, it was aimed to measure the financial literacy levels of different nationalities and to determine their intercultural differences. A total of 424 valid questionnaires were obtained from both nationalities. In the study, the correlations between the demographic characteristics of the participants and their financial literacy levels were examined. According to the research findings, it is possible to say that there is a difference in financial literacy levels of hotel employees from both nationalities. Significant correlations were found between the participants' gender, marital status, education level, financial literacy in general, and their financial literacy levels. On the other hand, in the study, no significant correlation was found between the age of the participants, the department they work in the hotel, their bank accounts and their financial literacy levels. The results of the findings are discussed in the study.