Ticari araç koltuk üretiminde fabrika yerleşimi ve süreç iyileştirmesi
Lay-out and process improvement in commercial vehicle seat manufacturing
- Tez No: 679320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN ÖVER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada üniversite sanayi işbirliği kapsamında , otomotiv koltuk üreticisi firmasının 2015 yılından başlayarak 2020 yılına kadar kapasite artış talebini karşılamak amacıyla çeşitli kısıtlar çerçevesinde ürettiği aksiyonlar incelenmiştir. Ele alınan konunun çözümüne yönelik uygulamalı bir proje çalışmasıdır. Çalışma kapsamında tam sırasında üretim, ürün kompleksitesi, fabrika yerleşimi, montaj hatları, hat dengeleme ve ergonomi gibi temel kavramların literatür karşılıkları incelenmiş ve öznel uygulama projesi konusu ile ilişkilendirilmiştir. Müşteri beklentisi analiz edilerek probleme çözüm üretecek şekilde çalışma aşamaları adım adım ortaya konmuştur. Söz konusu çalışmalar, fabrika yerleşim planı iyileştirmeleri, proses optimizasyonları, yeni yatırımlar, endüstri 4.0 uygulamaları, ergonomi iyileştirmeleri, çalışma düzeni değişiklileri içermektedir ve ilgili kapasite talebini karşılayacak şekilde uygulamaya alınmıştır. Yapılan araştırmada kapasite ve ürün çeşitliliğindeki artışa cevap verecek operasyonel yapının matematiksel modelleme zorluğu sektöre özel kısıtlar çerçevesinde ortaya konmuştur. Modelleme zorluğunun ele alınan soruna etki eden parametrelerinin çokluğundan ve değişkenliğinden kaynaklandığı vurgulanmıştır. Bu zorluk sebebiyle deneyime ve sezgiye dayalı sektöre özel çözümlerin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the actions of the automotive seat manufacturer company within the framework of various constraints in order to meet the demand for capacity increase from 2015 to 2020, within the scope of university-industry cooperation, were examined. It is an applied project work aimed at solving the problem. Literature equivalents of basic concepts such as production, product complexity, factory layout, assembly lines, line balancing and ergonomics were examined and related to the subjective application project topic. After analyzing the customer expectation, the working steps are laid out step by step in a way to respond to it. These studies include factory layout improvements, process optimizations, new investments, industry 4.0 applications, ergonomics improvements, work order changes and have been put into practice to meet the relevant capacity demand. In the research, the mathematical modeling difficulty of the operational structure that will respond to the increase in capacity and product variety has been revealed within the framework of sector-specific constraints. It has been emphasized that the difficulty of modeling is due to the multiplicity and variability of the parameters affecting the problem under consideration. Because of this difficulty, the importance of industryspecific solutions based on experience and intuition has been emphasized