Erçek Gölü zooplankton türlerinin aylık ve mevsimsel dağılımı
Distribution montly and seasonal of zooplankton speciess in Erçek Lake
  1. Tez No: 67936
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN EKİNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
32 7. ÖZET Bu çalışmada Erçek gölünde bulunan zooplanterlerin aylık ve mevsimsel dağılımı incelenmiş, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Erçek gölü Türkiyenin doğusunda Van ili sınırları içinde bulunmaktadır. Türkiyenin en büyük gölü olan Van gölüne olan uzaklığı 30 km dir. Yüzey alanı 9893 hektar maksimum derinliği 38 m dir. Sıcaklık ve oksijen tabakalaşması göstermektedir. Erçek gölünde en yüksek sıcaklık temmuz ayında 23 °C ile en düşük sıcaklık 1 °C derece ile ocak ayında ölçülmüştür. Oksijen en yüksek 6,7 Mg en düşük 2,9 Mg / Lt. olarak kaydelmiştir. En yüksek ışık geçirgenliği seviyesi 800 Cm olarak ölçülmüştür. Elektiriksel iletkenlik değerleri 23000 ile 27000 mhos/ Cm arasında değiştiği yapılan ölçümlerle ortaya çıkmıştır. Sülfat 3200 ile 1500 Mg arasında değişim göstermiştir. Tuzluluk %0 22-25 arasında değişim göstermiştir. Kalsiyum 2-3 Mg /Lt Magnezyum 147-127 Mg / Lt arasında değiştiği kaydedilmiştir. Bikarbonat 2880 Mg / Lt ile 1250 Mg / Lt arasında değişim göstermiştir. Karbonat 2250 ile 2800 Mg / Lt arasında değişmiştir. Erçek gölü zooplanktonunu; cladocera. Copepoda, Rotatoria, Ostracoda ve Diptera oluşturmuştur. Copepoda grubuna ait Arctodiaptomus Sipinosus, Cladcera'ya ait Moina macrocarpa Rotatoria' ya. iki tür teşhis edilmiştir. Bunlar Brachiomıs Pilicatilis ve Hexartra mira dır. Ostracoda' ya ait Notdromas monacha dipteraya ait Eucricotopus atritarsis incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. İstatistiki çalışma sonucunda türler arası ilişki, istasyonlar arası ilişki aylar, derinlikler ve türler arasındaki ilişki incelenmiştir. Türlerin görülme sıklığı hesaplanmış. Bu çalışma sonucu türlerin %51'ni copepoda %37'ni rotifera %12'ni cladocera gurubunun oluşturduğu gözlenmiştir.Zooplankterlerin aylık olarak istasyonlara göre sayımı yapılmış ve birey sayısı / m3 olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
33 8. SUMMARY In this study, the seasonal and monthles distribution of Zooplancton found in Erçek lake were investigated and the physical and chemical features of the lake water were given Erçek lake is in the harder of Van city which is Van of city in the most east of Turkey. It is far 30 kilometers from Van lake that is the bigest lake in Turkey surface are is about 98 acre. The maximum deepnees of the lake is about 30 meters and it shows stratum of 02 and temperature. The highest and the lowest temperature level of Ercek lake was measured as 23 °C and 1 °C on July and January respectively. 02 the highest and the lowest of 02 amound were determined as 6.7 and 2.9 mg/lt. The maximum penetrance of the light were detected at 800 cmdeepnees of the water. Measured of electrical conductivity values were ranged from 23000 to 27000 jj. mhos/cm sulphad level ranged from 3200 to 1500 mg/lt while the salinity was changed jetween 22 % and 25 %. Calcium content of the water./ere ranged between 2-3 mg/lt while magnesium content were changed from 147 to 127 mg/lt. Howaver the rate of bicarbonate show between 2880 to 1250 mg/lt. The amount of carbonate were ranged from 2250 to 2800 mg/lt. The zooplancton of ercek lake were contained the species of Cladocera, Ostracoda, Copepoda, Rotifera. Arctodiaptomus spinosus and Moina macrocarpa were identified to be belong to Copepoda and Cladocera, respectively however two species of rotatoria, Macrocarpa, were recovered this species were Brachionus pilicatilis and Hexartra mira. Also Notodromas monacha, Ostracoda and Eucricotopus atritarsis, diptera were determined after this study. The relation between species, stations, months and deepnees were investigated after statistical analysis of the result. The variation of species were measured of folowing 51% Copepoda, 37% Rotifera and 12% Cladocera the number of zooplancton in eage station were counted monthly and expresed as individual number per m3.