Restorasyon harçlarının mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of restoration mortars
- Tez No: 679364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN HAKAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarihi yapıların uzun yıllar boyunca korunabilmesi için yapılan restorasyon uygulamalarında, yapıya en az seviyede müdahale edilmesi istenir. Onarımda kullanılacak malzemenin yapının özgün malzemesiyle uyumlu olmasına özen gösterilir. Çoğu zaman hatalı uygulamalar geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olur. Bu tür problemleri engellemek için, özgün yapı malzemelerinin özelliklerinin bilinmesi ve bu malzemelere fiziksel, mekanik ve estetik açıdan uyumlu tamir malzemelerinin kullanılması gerekir. Bu tez çalışmasında tarihi yapıların restorasyon uygulamalarında kullanılabilecek dört seri harç numunesi üretilmiştir. İlk seri olarak onarım ve restorasyon uygulamalarında kullanılan üç çeşit hazır tamir harcı ile üretim yapılmıştır. Diğer üç seride ise hidrolik kireç, hamur kireç ve hidrolik kireç + hamur kireç ile horasan harçları üretilmiştir. Atık mermer tozu ve uçucu külün değerlendirilmesi için, bağlayıcılar %10, %20 ve %30 oranlarında uçucu kül ile agregalar da aynı yüzdelerde mermer tozu ile hacimce yer değiştirilmiştir. Üretilen harçlara fiziksel ve mekanik deneyler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In restoration applications carried out to preserve historical buildings for many years, it is desirable to intervene in the building at a minimum level. Care is taken to ensure that the material to be used in the repair is compatible with the original material of the structure. Mostly, faulty applications cause irreversible damage. In order to prevent such problems, it is necessary to know the properties of original building materials and to use repair materials that are physically, mechanically and aesthetically compatible with these materials. In this thesis, four series of mortar specimens have been produced that can be used in restoration applications of historical buildings. In the first series, production has been made with three kinds of ready-made repair mortars used in repair and restoration applications. In the other three series, on the other hand, khorasan mortars have been produced with hydraulic lime, lime putty and hydraulic lime + lime putty. In order to utilize the waste marble powder and fly ash, binders have been replaced by fly ash in 10%, 20% and 30% percentages, and aggregates have been replaced by marble powder in the same percentages by volume. Physical and mechanical experiments have been performed on the produced mortars and the results have been compared.