Hidrolik kireç esaslı restorasyon harçlarında bazı endüstriyel atık malzemelerin puzolanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of pozolanic properties of some industrial waste materials in hydraulic lime-based restoration mortars
  1. Tez No: 975803
  2. Yazar: NAZLI TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Doğal hidrolik kireç (NHL) esaslı harçlar; tarihi yapılarda yapının bütünlüğü ve miras değerinden ödün vermeden uzun vadeli dayanıklılığı destekleyebilme kabiliyetleri nedeniyle restorasyon çalışmalarında tercih edilmektedir. Bu tezde, atık mermer tozu, seramik tozu ve taş yünü tozu (ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında) ilaveli NHL esaslı harçlar üretildi ve üretilen harçların performansları araştırıldı. Üretilen harçların performansını değerlendirmek için mekanik (basınç ve eğilme dayanımları), yayılma ve kapiler su emme testleri yapılmıştır. Harçların fiziksel özelliklerini incelemek için tane boyutu dağılımı ve yoğunluk analizleri yapılmıştır. Ayrıca, %15 katkı içeren NHL harçlarında XRD (X-ışını difraksiyonu) analizleri de gerçekleştirilmiştir. Mekanik testler, mermer tozu ve seramik tozu katkılı harçlarda basınç ve eğilme dayanımlarının referans numunelere göre daha düşük olduğunu göstermiştir. Ancak, taş yünü katkılı NHL esaslı harçlarda 7 ila 28 günlük numunelerde hem basınç hem de eğilme dayanımlarında önemli iyileştirmelerin olduğu görülmüştür. En yüksek basınç ve eğilme dayanımları sırasıyla 2,91 MPa ve 1,15 MPa olarak ağırlıkça %15 taş yünü tozu tozu içeren 28 günlük harçlarda elde edilmiştir. Mekanik test sonuçları XRD analiz sonuçları ile desteklenmiştir.Yayılma (akışkanlık) testleri, harçtaki katkı tozu oranının %5'den %15'e artmasıyla yayılma çapında önemli bir artış olduğunu göstermiştir. %15 ağırlıkça mermer ve seramik tozu katkılı harçlarda yayılma çapı sırasıyla 165 mm ve 170 mm iken, %15 ağırlıkça taş yünü tozu takviyeli numunede 200 mm'ye ulaşmıştır. Bu durum taş yünü tozu maddesinin gözenekli ve lifli yapısı nedeniyle akışkanlığın iyileştiğini gösterir. Su emilim testleri, üretilen tüm harçlar için kısa vadede daha yüksek emilim ortaya koyduğunu, ancak 24 saat sonra benzer doygunluk seviyelerine ulaştığını gösterdi. Taş yünü toz katkısının mermer ve seramik tozu katkısına göre erken su emilimini daha hızlandırdığını ancak uzun vadeli geçirgenliğin azalmasına da katkıda bulunduğunu göstermektedir. Sonuçlar NHL bazlı harca seramik ve taş yünü tozu eklemek, numunenin mekanik performansını, işlenebilirliğini ve uzun vadeli nem direncini genellikle artırarak restorasyon ve inşaat uygulamaları için kullanım potansiyelini arttırdığını, mermer tozunun ise yapısal olmayan uygulamalarla sınırlandırılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Natural hydraulic lime (NHL)-based mortars are preferred in restoration projects due to their ability to support long-term durability in historic buildings without compromising the structural integrity and heritage value. In this thesis, NHL-based mortars containing waste marble dust, ceramic dust, and stone wool dust (at 5wt%, 10wt%, and 15wt%) were produced, and their performance was investigated. Mechanical (compressive and flexural strength), flow, and capillary water absorption tests were conducted to evaluate the performance of the produced mortars. Grain size distribution and density analyses were conducted to examine the physical properties of the mortars. Additionally, XRD (X-ray diffraction) analyses were performed on NHL mortars containing 15% of the additive. Mechanical tests showed that the compressive and flexural strengths of the marble dust and ceramic dust-added mortars were lower than those of the reference samples. However, significant improvements were observed in both compressive and flexural strengths of the NHL-based mortars with stone wool additives, particularly under water-curing conditions, in samples aged 7 to 28 days. The highest compressive and flexural strengths of 2.91 MPa and 1.15 MPa, respectively, were obtained in 28-day water-cured mortars containing 15% by weight stone wool powder. The results of the conducted XRD analyses enabled the identification of the mineral phases present in the mortars, thereby providing consistent support for the observed mechanical strength outcomes. Mechanical test results were supported by XRD analysis results. Spreading (flow) tests showed that increasing the additive powder ratio in the mortar from 5% to 15% resulted in a significant increase in spreading diameter. While the spreading diameter in the mortars containing 15% by weight marble and ceramic dust was 165 mm and 170 mm, respectively, it reached 200 mm in the sample containing 15% by weight stone wool powder. This indicates that the fluidity is improved due to the porous and fibrous structure of the stone wool powder material. Water absorption tests showed that all mortars produced exhibited higher short-term absorption, but similar saturation levels were reached after 24 hours. The addition of stone wool powder accelerated early water absorption more than the addition of marble and ceramic powder, but also contributed to a reduction in long-term permeability. The results indicated that adding ceramic and stone wool powder to NHL-based mortar generally improved the sample's mechanical performance, workability, and long-term moisture resistance, increasing its potential for use in restoration and construction applications, while marble powder should be limited to non-structural applications.