Pirina külü katkılı harçların mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of pomace ash additive mortars
  1. Tez No: 679366
  2. Yazar: ŞABAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN HAKAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya genelinde endüstrinin her alanında ve günlük yaşantımızda her gün tonlarca atık ortaya çıkmaktadır. Atıklar çevre ve insan sağlığına verdiği zararlardan dolayı büyük bir sorundur. Bu soruna yönelik öncelikle atıkların oluşmaması için çalışmalar yapılmaktadır. Engellenemeyen atıklar için de geri dönüşüm çalışmaları mevcuttur. Birçok alanda ortaya çıkan atıklar çeşitli sektörlerde kullanılarak geri dönüşümü sağlanmaktadır. İnşaat sektöründe de çeşitli atıkların geri dönüşümü için yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar atık sorununun ortadan kalması için kısmen çözümler getirmektedir. Bu çalışmada tarımsal atık olan pirinanın geri dönüşümü için yapılmıştır. Çalışmada yakıt olarak kullanılan pirinadan arta kalan pirina külü kullanılmıştır. Pirina külü katkılı harçlar üretilerek mühendislik özellikleri incelenmiştir. Çimento yerine %5, %10, %12, %15, %20 ve %25 oranlarında pirina külü ikame edilerek harç numuneleri üretilmiştir. Üretilen harç numunelerine taze halde ve sertleşmiş halde deneyler uygulanmıştır. Taze halde; taze birim hacim ağırlık ve yayılma deneyi uygulanırken sertleşmiş halde; basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve kılcal su emme deneyleri uygulanmıştır. Çalışma sonucu elde edilen pirina külü katkılı harçların mühendislik özellikleri, endüstriyel bir atık olan uçucu kül katkılı harç numuneleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tons of waste is generated every day in all areas of industry and in our daily life around the world. Waste is a big problem because of the damage it causes to the environment and human health. Efforts are being made to prevent the formation of wastes primarily for this problem. There are also recycling studies for wastes that cannot be prevented. Wastes arising in many areas are used in various sectors and recycled. There are also studies in the construction sector for the recycling of various wastes. These studies partially bring solutions to eliminate the waste problem. This study was made for the recycling of agricultural waste, rice. In the study, olive ash remaining from pomace used as fuel was used. The engineering properties of pomace ash-added mortars were produced. Mortar samples were produced by substituting %5, %10, %12, %15, %20 ve %25 pomace ash instead of cement. Tests were applied to the mortar samples in fresh and hardened state. While fresh unit weight and spreading tests were applied in fresh state, pressure, bending, capillary water absorption tests were applied in the hardened state. The engineering properties of the olive pomace ash added mortars obtained as a result of the study were compared with the fly ash added mortar samples, which is an industrial waste.