Kollektif makine öğrenmesi metodları ile göğüs kanseri teşhisi
Breast cancer diagnosis using ensemble machine learning methods
  1. Tez No: 679374
  2. Yazar: FULYA AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, birçok insan göğüs kanserinden etkilenmektedir. Göğüs kanseri, erken evrelerde tespit edildiğinde tedavi edilebilmekte ve bu sayede göğüs kanseri hastalığına bağlı ölümler önlenebilmektedir. Son yıllarda, makine öğrenmesi yöntemleri ile göğüs kanseri teşhisinde, geleneksel yöntemlerle hastalığın tespitine göre daha yüksek performans elde edilmektedir. Öte yandan, Topluluk Öğrenme yöntemlerinin klasik makine öğrenme yöntemlerinin performansını artırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada, topluluk öğrenmesine dayalı göğüs kanseri hastalığı tespit sistemi önerilmiştir. Tezde; Rassal Orman, Oylama, Torbalama, Yükseltme, Yığma ve Ekstra Ağaçlar Topluluk Öğrenme yöntemleri uygulanarak hastalığın teşhisinde kullanılan klasik sınıflandırma yöntemlerinin (Destek Vektör Makinesi, K-En Yakın Komşu, Saf Bayes ve Karar Ağacı algoritmaları) sınıflandırma performanslarını artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, kullanılan Topluluk Yöntemlerinin karşılaştırmalı performans analizleri yapılmıştır. Modellerin eğitim ve test aşaması için Wisconsin Diagnostic Breast Cancer veri kümesi kullanılmıştır. En yüksek doğruluk, Stacking topluluk yöntemi ile %95.80 oranında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many people are affected by breast cancer disease. Breast cancer can be treated when it is detected in the early stages, and as a result deaths due to breast cancer can be prevented. In recent years, higher performance has been achieved by using machine learning methods compared to traditional methods in the diagnosis of breast cancer disease. On the other hand, it is known that Ensemble Learning methods increase the performance of classical machine learning methods. In this study, a breast cancer disease detection system is proposed based on ensemble learning. In the thesis; it has been shown that classical classification methods' (Support Vector Machine, K-Nearest Neighbor, Naive Bayes and Decision Tree algorithms) classification performances which have been used in the diagnosis of the disease are increased by applying Random Forest, Voting, Bagging, Boosting, Stacking and Extra Trees ensemble learning methods. In addition, comparative performance analysis of the ensemble methods was made. Wisconsin Diagnostic Breast Cancer dataset was used for the training and testing phase of the models. Highest accuracy was achieved with a rate of 95.80 % by using Stacking ensemble method.