Çevre sularından antibiyotik uzaklaştırılması için moleküler baskılanmış kriyojellerin geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted cryogels for antibiotics removing from enviromental water
- Tez No: 679379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN HAKTANIR, PROF. DR. LOKMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez çalışmasında, çevre sularından antibiyotik giderimi için farklı kompleks oranlarına sahip moleküler baskılanmış kriyojel destek malzemeler sentezlenmiştir. Hedef molekül vankomisin baskılamış polimerik yapılar, N-metakriloil-L-aspartik asit (MAAsp) ve 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) monomerlerinin yarı donmuş sulu ortamdaki kopolimerizasyonu ile hazırlanmıştır.Vankomisin baskılanmış kriyojelerin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu için Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopisi, termo-gravimetrik analiz (TGA), diferansiyel termal analiz (DTA) ve taramalı elektron mikroskopisinden (SEM) yararlanılmıştır. Ayrıca, kriyojellerin şişme davranışları (şişme kapasitesi ve denge şişme değeri) belirlenmiştir. Adsorpsiyon kapasitesi ve kinetiklerinin belirlenmesi için optimum derişim, pH, sıcaklık ve zaman parametreleri optimizasyonu sonrasında, adsorpsiyon çalışmaları için en uygun ortam sıcaklığı 25°C, en uygun çözelti pH'ı 8,0, en uygun çözelti derişimi 250 mg/L ve en uygun adsorpsiyon süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir. Seçicilik çalışmarında, çevre sularında bulanan yapısal bakımdan vankomisine benzerlik gösteren tobramisin ve gentamisin molekülleri kullanılmıştır. Baskılama etkiliğinin belirlenmesi amacıyla, vankomisin baskılanmış kriyojeller aynı polimerizasyon koşullarında ortamda vankomisin olmaksızın sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, molecularly imprinted cryogels containing different amounts of complex molecule was prepared for antibiotics removal from environmental water. Template molecule of vancomycin imprinted polymeric materials were synthesized by cryopolimerization in the presence of functional monomers, N-methacryloyl-L-aspartic acid (MAAsp) and 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA). Structural and morphological analysis of vancomycin imprinted cryogel were carried out by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, thermo-gravimetric analysis (TGA), differential thermal analysis (DTA), and scanning electron microscopy (SEM). Swelling characteristics of the cryogels (swelling capacity and swelling ratio) were also determined. In order to determine the adsorption capacity and the kinetics study, optimum concentration, pH, temperature and time parameters were evaluated. According to the results optimum concentration, pH, temperature and time parameters were 250 mg/L, 8.0, 25°C and 120 minutes, respectively. In the selectivity studies, tobramycin and gentamycin, which are also found in environmental water and have similar structures as vancomycin were used. Non imprinted polymers were also prepared to evaluate the imprinting efficacy of vancomycin imprinted cryogels.