Yerli ziyaretçilerin kültürel seyahat motivasyonları ve otantiklik algısının memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisi: Şirince örneği
The impact of local visitors' cultural travel motivations and perception of authenticity on satisfaction levels: The case of Şirince
- Tez No: 679387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ECE ÖNCÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yerli ziyaretçilerin kültürel seyahat motivasyonlarının ve otantiklik algısının memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda adından çokça söz ettiren ve İzmir ili sınırları içerisindeki Şirince köyü araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Şirince'ye gelen yerli turistlere kolayda örnekleme yöntemi ile anket tekniği uygulanmış ve toplam 391 anket formu elde edilmiştir. Araştırma verilerini test etmek için frekans analizi, standart sapma, regresyon analizi, korelasyon analizi ve keşfedici faktör analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Şirince'ye gelen yerli ziyaretçilerin kültürel seyahat motivasyonu ölçeği ifadelerinden 'tarihi zenginliği olan yerleri ziyaret etmek' otantiklik ölçeğinde 'bölgenin tarihi doku ile olan etkileşimini sevdim' ve memnuniyet ölçeğinde 'Şirince'yi tanıdıklarıma ve arkadaşlarıma tavsiye edeceğim' ifadeleri en yüksek ortalamaya sahiptir. Keşfedici faktör analizi sonucunda kültürel seyahat motivasyonu, otantiklik algısı ve memnuniyet olmak üzere toplamda 7 boyut olduğu tespit edilmiştir. Boyutların birbirleri ile ilişkilerinin ölçülmesi için korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Hipotez testleri sonucunda seyahat motivasyonunun varoluşsal otantiklik, nesnel otantiklik ve memnuniyet üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kültürel seyahat motivasyonunun memnuniyet düzeyi üzerindeki etkisinde nesnel otantiklik ve varoluşsal otantik algılarının aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Araştırma verilerinin yüksek düzeyde güvenilirliğe ve geçerliğe sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmada demografik verilere göre ziyaretçilerin yarısının kadın, genç ve bekar bireylerden oluştuğu, daha önceden Şirince'yi ziyaret ettikleri ve günübirlik arkadaşları ile gittikleri tespit edilmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar neticesinde Şirince'de turizmin geliştirilmesi ve yerli turistler bakımından önem teşkil eden unsurların muhafaza edilebilmesi amacıyla turizm profesyonellerine ve yerel işletmecilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the impact of local visitors ' cultural travel motivations and perception of authenticity on satisfaction levels. For this purpose, the village of Şirince, which mentions its name a lot and is located within the borders of Izmir province, constitutes the scope of the research. A total of 391 survey forms were obtained. Frequency analysis, standard deviation, regression analysis, correlation analysis, and exploratory factor analysis were used to test research data. According to the findings of the study, the cultural motivation of local visitors coming to Şirince scale has the highest average of 'visiting places with historical richness' on the authenticity scale 'I liked the interaction of the region with the historical texture' and 'I will recommend Şirince to my friends and acquaintances' on the satisfaction scale. As a result of exploratory factor analysis, it was determined that there are 7 dimensions in total: cultural travel motivation, perception of authenticity and satisfaction. Correlation analysis was used to measure the relationship of dimensions with each other. As a result of hypothesis tests, travel motivation has been found to have an effect on existential authenticity, objective authenticity, and satisfaction. It has also been determined that objective authenticity and existential authentic perceptions have a mediating role in the impact of cultural travel motivation on satisfaction levels. Research data has been found to have a high level of reliability and validity. According to demographic data, it was determined that half of the visitors were women, young and single people, they had previously visited Şirince and had gone on a day trip with their friends. As a result of all the results obtained, proposals were made to tourism professionals and local operators in order to develop tourism in Şirince and to preserve the elements that are important for local tourists.