Okul öncesi dönemde etkili çevre eğitimi için görsel sanat etkinliklerinin kullanımı
The use of visual art activities for effective environmental education in preschool period
  1. Tez No: 679388
  2. Yazar: ELİF İÇEN KÜKÜRT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Okul öncesi eğitim, çocukların gelecek yaşantılarının temellerinin atıldığı kritik dönemleri kapsamaktadır. Çocuk bu dönemde aldığı eğitimin izlerini ömrünün sonuna kadar taşıyabilmektedir. Çevre eğitiminin bu kritik dönemlerde verilmesi ileride çevre bilincine sahip bireyler olmalarının temelini oluşturabilmektedir. Çevre eğitiminde çocukların yaparak-yaşayarak, hayal güçleri ve yaratıcılıklarını kullanarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak için sanat etkinlikleriyle desteklenmiş eğitim programı uygulanabilir. Bu araştırmanın temel amacı okul öncesi dönem çocuklarında etkili çevre eğitimi için birbirleriyle ilişkili sanat etkinlikleriyle oluşturulan çevrede çevre bilincinin kazandırılmasıdır. Çalışma, proje yaklaşımına dayalı ve sanat etkinlikleri ile oluşturulan çevre odaklıdır. Deneme modelinde olan çalışmanın grubu, Kars İl Merkezin de bulunan Atatürk İlköğretim Okulu anasınıflarında ki 48-60 aylık çocukları kapsamaktadır. Çalışma ön test- son test ve kontrol grubu modelindedir. Araştırmacı deney grubuna ön test, uygulama, son test uygulamıştır. Kontrol grubuna ise ön test ve son test uygulamıştır. Araştırmacı tarafından deney grubu için çevre konularıyla ilgili sanat etkinlik planları hazırlanarak proje temelli öğretim yöntemine dayalı olarak uygulanmıştır. Yapılan her etkinlik birbiriyle ilişkili olarak sınıfın belirlenen bölümünde çevre konuları kapsamında yer almış ve çalışma bitimine kadar oluşturulan çevrede sergilenmiştir. Kontrol grubuna MEB 2013 okul öncesi eğitim programında yer alan çevre kazanımları ve etkinlikleri sınıf öğretmenleri tarafından uygulanmıştır. Çocuklara ön test- son test uygulamalarında“Çevre Bilinci Testi ”uygulanmıştır. Çalışma sonucunda sanat etkinlikleriyle oluşturulan çevrenin, okul öncesi çevre eğitiminde uygulanmasının çevre bilincinin yükselmesinde önemli etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool education covers critical periods when the foundations of children's future lives are laid. The child can carry the traces of the education he received in this period until the end of his life. Giving environmental education in these critical periods can form the basis of being environmentally conscious individuals in the future. In environmental education, an education program supported by art activities can be applied to ensure that children learn by doing-living, using their imagination and creativity, and having fun. The main purpose of this research is to increase environmental awareness in the environment created with interrelated art activities for effective environmental education in preschool children. The work is based on the project approach and focused on the environment created by art activities. The study group, which is in the trial model, includes 48-60 month-old children in the kindergartens of Atatürk Primary School in Kars City Center. The study is in the model of pretest-posttest and control group. The researcher applied pre-test, application and post-test to the experimental group. The control group applied pre-test and post-test. Art activity plans related to environmental issues were prepared by the researcher for the experimental group and applied based on the project-based teaching method. Each activity, related to each other, took place within the scope of environmental issues in the designated part of the class and was exhibited in the environment created until the end of the study. Environmental achievements and activities included in the MEB 2013 pre-school education program were applied to the control group by classroom teachers.“Environmental Awareness Test”was applied to the children in the pre-test and post-test applications. As a result of the study, it has been determined that the application of the environment created by art activities in pre-school environmental education has a significant effect on raising environmental awareness.