Anaokullarının ergonomik açıdan kullanıcı memnuniyeti analizi, Kilis ili örneği
Ergonomic user satisfaction analysis of kindergartens, city of Kilis
  1. Tez No: 679398
  2. Yazar: MERVE KEPEKÇİ YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMET AYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ergonomi en yaygın kullanımıyla uygunluk anlamına gelmektedir. Ergonomi kavramı mimarinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yapılar, belli bir kullanıcı grubuna hitap ederek tasarlanır. Her yapının, kullanıcı grupları göz önüne alınarak, ergonomik kriterlere uygun olması gerekmektedir. Anaokulları, belirli yaş gruplarına sahip çocuklara eğitim vermek amacıyla hizmet veren yapılardır. Çalışmanın konusunu, anaokulu yapılarının ergonomik kriterlere uygun tasarımlara sahip olmaması sorunsalı oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'de MEB tarafından belirlenen kriterlere göre yapılan anaokullarının, kullanıcı yaş grupları dikkate alınarak ergonomik kriterlerinin belirlenmesidir. Ergonomide erişilebilirlik ve kullanılabilirlik kapsamında belirlenen, kullanıcı-tefriş elemanları ve mimari tasarım ilişkisine ait veriler, mevcut uygulamaların revize edilmesinde ve yeni projelerin uygulanmasında kullanılabilinecektir. Çalışma kapsamında öncelikle kavramsal alt yapıya yönelik literatür taraması yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda kullanıcıların antropometrik özellikleri, mekânlarda bulunan tefriş ve yapı elamanlarının ölçüleri, ergonomide erişilebilirlik ve kullanılabilirlik kavramları ergonomik değerlendirme parametreleri olarak belirlenmiştir. Kilis ilinde bulunan, farklı plan şemalarına sahip iki anaokulu çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Alan çalışması kapsamında, okullarda eğitim gören öğrenciler yaş aralıklarına göre gruplandırılarak kullanıcı grupları oluşturulmuştur. Belirlenen kullanıcı gruplarının kullandıkları mekânların değerlendirilmesi yapılırken, mekânlarda bulunan mobilyaların ve ıslak hacimlerdeki tefriş elemanlarının ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler, kullanıcı gruplarına ait ortalama antropometrik veriler referans alınarak ergonomide erişilebilirlik ve kullanılabilirlik bağlamında değerlendirilmiştir. Kullanıcı memnuniyet araştırması doğrultusunda alan çalışmasında gözlemler yapılmış, kullanıcılar olan öğrencilere, öğretmenleri aracılığıyla anket çalışması uygulanmıştır. Anket uygulaması, çalışma kapsamında belirlenen hipotezler doğrultusunda yapılmıştır. Anket çalışması 5'li likert ölçeğinde yapılmış olup, elde edilen veriler analiz edilerek tez çalışmasına aktarılmıştır. Çalışmada elde edilen tüm veriler tez çalışmasında değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler; kullanıcıların anaokulu yapılarından, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik bakımından en üst düzeyde memnun kalmasının, bu mekânlarda eğitim alan öğrenciler için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda tasarımcıların yeni yapılan projelerde veya mevcut yapılarda yapılacak düzenlemelerde yararlanlması amacıyla çalışma kapsamında elde edilen değerlendirmeler, sonuçlar ve öneriler şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergonomics means convenience with its most common use. The concept of ergonomics is an indispensable part of architecture. Structures are designed by addressing a certain user group. Each building must comply with ergonomic criteria, taking into account the user groups. Kindergartens are structures that provide education for children of certain age groups. The subject of the study is that kindergarten buildings do not have designs in accordance with ergonomic criteria. The aim of the study is to determine the ergonomic criteria of the kindergartens built according to the criteria determined by the Ministry of National Education in Turkey, by taking into account the age groups of the users. The data pertaining to the user-furnishing elements and architectural design relationship determined within the scope of accessibility and usability in ergonomics can be used in the revision of existing applications and in the implementation of new projects. Within the scope of the study, firstly, a literature review was made for the conceptual infrastructure. In the studies, the anthropometric properties of the users, the dimensions of the furnishings and building elements in the spaces, the concepts of accessibility and usability in ergonomics were determined as ergonomic evaluation parameters. Two kindergartens with different plan schemes in Kilis province were determined as study areas. Within the scope of the field study, user groups were formed by grouping the students studying at schools according to their age ranges. While evaluating the spaces used by the determined user groups, the furniture in the spaces and the furnishing elements in the wet areas were measured. The measurements made were evaluated in the context of accessibility and usability in ergonomics by taking the average anthropometric data of the user groups as reference. In line with the user satisfaction research, observations were made in the field study, and a questionnaire study was applied to the students who are the users through their teachers. The survey application was made in line with the hypotheses determined within the scope of the study. The survey study was conducted on a 5-point likert scale, and the data obtained were analyzed and transferred to the thesis study. All the data obtained in the study were evaluated in the thesis study. Evaluations made; It has revealed how important it is for students studying in kindergarten buildings to be satisfied at the highest level in terms of accessibility and usability. In this context, the evaluations obtained within the scope of the study are presented in the form of results and recommendations in order to benefit the designers in new projects or in the arrangements to be made in existing buildings.