Estimation of survival (reliability) functions in k-out-of-n networks whit parameter-dependent failures
- Tez No: 6794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
-Ö2ET- ARIZALARIN BİRBİRİNDEN ETKİLENDİ?İ n-üZERINDEN-k-CALIŞANLI SİSTEMLERDE GÜVENİLİRLİK FONKSİYONLARININ TAHMİNİ GÜVEN, Derya Yüksek Lisans Tezi» istatistik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet Şahinoğlu Mayıs 1989, 103 sayfa Mikroprosesör bilgisayar ağlarında görüldüğü gibi, ortak bir arıza ortamındaki birbirinden etkilenen birimlerin arızaya kadar geçen süreleri çok değişkenli üstel dağılım yasasına uyduğunda, genel bir n- üzer inden-k-çal ısanl ı konf igurasyondak i güvenilirlik tahmini çözümsel ve benzetimsel olarak bulunmuş ve başarılı biçimde sonuçlarda uyum görülmüştür. n-üzer inden-k-çal ısanl ı ağda k=l olduğunda basit paralel tümden yedekli, k>l olduğunda kısmen yedekli ve k=n olduğunda seri yedeksiz durumlar elde edilir. Bu tür birbirinden ayrı konf igurasyonlarda ve genel bağlant ı-set 1 i problemlerde» çalışan birimlerin birbirine bağımlılığı üzerinde türetilen çözümsel denklemlerle katkıda bulunulmuş ve gerçek uygulamadaki benzetimiyle desteklenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Benzetim (Monte Carlo) Yöntemi, üstel Dağılım (Çok Değişkenli üstel Dağılım), Bilgisayar Ağları Analizi (n-üzer inden-k-çal ışanl ı sistem), Güvenilirlik» Bağlant ı-Setl i ağlar. 406.01.01 iv
Özet (Çeviri)
-ABSTRACT- ESTIMATION OF SURVIVAL (RELIABILITY) FUNCTItHlS IN k-OUT-QF-n NETWORKS WITH PARAMETER-DEPENDENT FAILURES GÜVEN, Derya M.S. in Statistics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Mehmet SahinoğEu May 19S9, 103 pages The survival (reliability) estimation of a k-out- of-n network is analytically derived** and satisfactorily supported by Monte Carlo Simulation. Here the reliability is defined twofold i) Total good operating life ii) Maximum operating life and the network is one which the constituent units are failure- dependent due to common-source failures as in microprocessor networks with failure times sampled according to Multivariate Exponential Distribution. The k-out-of-n network configuration is a special case when k=l for simple parallel ful ly-redura^snt and general case for k>l for partial-redundant an* serial' network for k=n. In such diverse configurations as well as in general tie-set problems» the parameter - dependence of failure times for the units is emphasized through analytical derivation and well supported by real-world Monte-Carlo simulation studies. 1 1KEYWORDS : Simulation (Monte Carlo) Methods» Exponential Distribution (MVE Distribution)» Network Analysis (k-out-of-n network), Rel iabi 1 i ty > Failure- Dependent Units. 406. 01..01 iii