Cumhuriyet Senatosunda Gaziantep senatörleri
Gaziantep senators in Senate of Republic
- Tez No: 679409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
1960 İhtilali sonrası Türkiye'de 1961-1980 yılları arasında iki meclisli bir yönetim sistemine geçilmiştir. Bu dönemde TBMM'nin dışında kurulan ikinci meclis, Cumhuriyet Senatosu adını almıştır. 'Okumuşlar Meclisi olarak da bilinen Cumhuriyet Senatosu'nda görev yapan üyelere ise ''Senatör'' adı verilmiştir. Bu bağlamda Cumhuriyet Senatosu'nda Gaziantep ilini temsil eden altı senatörün görev aldığı bilinmektedir. Bunlar; Mehmet Zeki İslam, Nizamettin Özgül, Salih Tanyeri, İbrahim Tevfik Kutlar, Selahattin Çolakoğlu ve Mehmet Kılıç'tır. Gaziantep senatörleri gerek meclis çatısı altında gerek Gaziantep ilinde önemli görevler üstlenmiş ve senato içerisinde Gaziantep ilini en iyi şekilde temsil etmiştir. Gaziantep ile ilgili ve ülke meseleleri üzerinde yoğun bir faaliyet içerisinde bulunan senatörler Gaziantep ilinin özellikle ekonomi ve eğitim boyutu üzerinde durmuş ve faaliyetlerini bu doğrultuda göstermiştir.
Özet (Çeviri)
After the revolution of 1960, a two-assembly management system was passed in Turkey between 1961-1980. During this period, along side at the TBMM (Turkey Great Nation Assabbly) Parlament a second assambly house (bicameral ism) under the name of Republican Senate established. Republican Senate was also known as ''Elites Assambly'' and member were called Senators. Within the Republican Senate six senators were representatives of Gaziantep province. They were Mehmet Zeki İslam, Nizamettin Özgül, Salih Tanyeri, İbrahim Tevfik Kutlar, Selahattin Çolakoğlu and Mehmet Kılıç. Senators from Gaziantep had undertalen important duties and represented the province widely in parliament ar well as in Republican Senate. The Senators, who had been working intensively on Gaziantep and also the country affairs, focused on the economic and educational aspects of the province and their activities in this direction.