Cumhuriyet Senatosunda Adana senatörleri ve faaliyetleri (1961-1980)
Adana senators and their activities in the Republican Senate (1961-1980)
- Tez No: 993823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1961-1980 yılları arasında Cumhuriyet Senatosu'nda Adana ilini temsil eden senatörlerin özgeçmişleri ve faaliyetlerini kapsamlı olarak incelemektedir. 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi sonrasında 1961 Anayasası ile kurulan Cumhuriyet Senatosu, Türk parlamenter sisteminde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönemde Adana'dan sekiz senatör görev yapmış olup, bunların dördü Adalet Partisi'nden, dördü ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden seçilmiştir. Araştırma, TBMM Tutanak Dergisi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi belgeleri ve dönemin süreli yayınları gibi birincil kaynaklara dayanmaktadır. Çalışmada, senatörlerin yasama faaliyetleri, denetim işlevleri ve Adana'nın kalkınmasına yönelik katkıları detaylı olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Adana senatörlerinin hem yerel hem de ulusal düzeyde önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Özellikle tarım, sanayi, eğitim ve sağlık alanlarında gerçekleştirdikleri faaliyetler, Adana'nın modernleşme sürecinde kritik rol oynamıştır. Çukurova Üniversitesi'nin kurulması, tarımsal araştırma enstitülerinin geliştirilmesi ve sağlık altyapısının güçlendirilmesi gibi önemli projeler, bu dönemde hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the biographies and activities of senators who represented Adana province in the Republic Senate between 1961-1980. The Republic Senate, established by the 1961 Constitution after the May 27, 1960 military intervention, marked an important turning point in the Turkish parliamentary system. During this period, eight senators served from Adana, four of whom were elected from the Justice Party and four from the Republican People's Party. The research is based on primary sources such as the TBMM Proceedings Journal, documents from the Prime Ministry Republican Archives, and periodicals of the period. The study analyzes in detail the senators' legislative activities, oversight functions, and contributions to Adana's development. The findings show that Adana senators made significant contributions both locally and nationally. Their activities, particularly in agriculture, industry, education, and health, played a critical role in Adana's modernization process. Important projects such as the establishment of Çukurova University, the development of agricultural research institutes, and the strengthening of health infrastructure were implemented during this period.