Akdeniz bölgesinde bulunan illerin eğitim göstergeleri ile panel veri analizi
Panel data analysis with educational indicators of provinces in the Mediterranean region
- Tez No: 679424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Toplumların eğitim durumlarının yıllara göre değişimlerinin incelenmesinde eğitim göstergeleri her zaman önemli bir yer tutmuştur. Eğitim üzerine karar vericiler tarafından uygulanan politikaların eğitim göstergeleri üzerine etkilerinin araştırılması güncelliğini koruyan bir konudur. Model uygunluğu için Hausman testi kullanılmış ve teste uygun model, analizde değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi istatistiklerinden elde edilmiştir. Elde edilen verilerden, okul öncesi eğitimde okullaşma oranı bağımlı değişken olarak alınmış ve nüfus, okuryazarlık oranı, 25-49 yaş kadın işsiz oranı, halk kütüphaneleri kullanıcı sayısı, derslik sayısı ve son olarak 5 yaş altı ölüm hızı ise bağımsız değişkenleri oluşturmuştur. Değişken türleri ile birim olarak Akdeniz bölgesi illerini, zaman olarak ise 2012-2019 yılları belirlenmiştir. Yapılan çalışmada, birim ve zamana bağlı olarak değişkenlerin incelendiği istatistiksel analizde zaman kategorisinde yıllara bağlı değişkenleri, birim kategorisinde illerin etkisi ve değişkenlerin birim ve zamana göre etkisi ortaya çıkarılmaktadır. Ortaya çıkan analiz sonucunda model ile yapılan değerlendirmelere bağlı olarak tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education indicators have always had an important place in examining the changes in the educational status of societies over the years. Investigation of the effects of the policies implemented by the decision makers on education on education indicators is a topic that remains up-to-date. In the study, the schooling rate for 5 age part of preschool education is choosen as the dependent variable. And the independent variables are choosen as, population, literacy rate, 25-49 age female unemployment rate, number of public library users, number of classrooms and under-5 age mortality rate. The Mediterranean region cities are units and the years between 2012-2019 is the time period of this study. The panel data models with both time and unit effects are estimated. Based on these models, the differences depending on time and unit are examined. In the study, it has been shown that regression models with panel data, which are generally used for economics, can also be used in the educational studies and in this way, it is aimed for this study, to create an academic contribution to the educational researches.