Öğretmenlik mesleki yeterliliklerine yönelik sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşleri
Opinions of social studies teacher candidates on teaching professional competencies
  1. Tez No: 679425
  2. Yazar: ARDA KAYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TUNÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlik mesleki yeterliliklerine yönelik Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak desenlenmiştir. Çalışma 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde Batı Karadeniz'de yer alan bir üniversitenin eğitim fakültesi son sınıf öğrencilerinden 15 gönüllü öğrenci ile sürdürülmüştür. Araştırma öncesi bilgilendirilen katılımcıların isimleri gizli tutularak birer kod ( Öğrenci 1, öğrenci 2, …) verilmiştir. Çalışma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme formu alan yazın incelemesi ve alan uzmanı iki eğitimcinin incelemesi sonucu oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu yöntemle görüşme yapılan kişilerin görüşleri net bir şekilde araştırmaya yansımaktadır. Elde edilen verilerle temalar oluşturulmuş, kategorize edilen temalar ile katılımcıların görüşleri tablolar şeklinde belirtilmiştir. Son aşamada verilerin benzerlik ve farkları belirtilmiş, katılımcı görüşleri de örnek gösterilerek çalışma desteklenmiştir. Bulgular kısmında; Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sahip olması gereken yeterlilikleri; mesleki bilgi, mesleki beceri, tutum ve değerler olarak incelenmiştir. Öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda mesleki yeterliliğin yaşam boyu devam eden bir çabanın ürünü olduğu görülmüştür. Bu yeterliliklere sahip öğretmen adaylarının yetiştirilmesi de eğitim fakülteleri ve MEB iş birliği ile gerçekleşebilir. Bu nedenle lisans programları ve hizmet içi eğitimleri ile öğretmen yeterliliklerinin desteklenmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the opinions of social studies pre-service teachers regarding the professional competencies of teachers. The study was designed as a case study from qualitative research methods. Participants of the study consisted of 15 social studies pre-service teachers from a university located in the Western Black Sea. The names of the students who were informed before the research were kept confidential and a code (such as Student 1, student 2,) was given to each student. The data were collected using a semi-structured interview form with the interview technique. The interview form was created as a result of the literature review and the examination of two field experts. The data obtained in the study were analyzed by the descriptive analysis method. The opinions of the people interviewed with this method are clearly reflected in the research. Themes were created with the data obtained in the study, these themes were categorized and the opinions of the participants were expressed in tables. In the last stage, the similarities and differences of the data were stated, as an example, the study was supported by expressing the opinions of the participants. In the section of finding; social studies pre-service teachers see the competencies they should have as professional knowledge, professional skills, attitudes and values. As a result of the opinions of the teacher candidates, it was seen that professional competence is the product of a lifelong effort. Teachers should have creative thinking skills, problem solving skills, and take individual differences into account. The training of teacher candidates with these qualifications can be carried out in cooperation with education faculties and the Ministry of National Education. Therefore, teacher competencies should be supported by undergraduate programs and in-service training.