Tunceli ili Pülümür ve Ovacık ilçeleri Ephemeroptera (Insecta) faunası
Tunceli province Pülümür and Ovacik districts Ephemeroptera (Insecta) fauna
- Tez No: 679439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİL ERTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile Tunceli ili Ovacık ve Pülümür ilçesindeki akarsuların Ephemeroptera faunasını tespit etmek amacıyla Mart 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında belirlenen 11 istasyondan 2142 nimf örneği toplanmış ve tür teşhisi yapılmıştır. On bir istasyonda 5 familyaya ait 9 cinse bağlı 19 tür (Baetis rhodani, B. vernus, B. lutheri, B. pavidus, B. melanonxy, B. milani, B. vadimi, Alainites muticus, Epeorus alpicola, E. znojkoi, E. caucasus, Heptagenia coerulans, Rhithrogena germenica, R. semicolorates, R. zelinkai, Ecdyonurus picteti, Habrophlebia confusa, Oligoneuriella orantensis, Caenis macrura) tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden 16 tanesi Tunceli ili için ilk defa bildirilmiştir. Electrogena cinsine ait olan ve daha önceden tanımlanan türlerden farklı taksonomik karakterlere sahip 3 grup belirlenmiş ve Electrogena sp.1, Electrogena sp.2 ve Electrogena sp.3 olarak etiketlenmiştir. Çalışma içerisinde teşhisi yapılan türlerin diagnostik özellikleri ve Türkiye'deki dağılımları verilmiştir. Ayrıca her bir türün taksonomik karakterlerinin fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, 2142 nymph samples were colected from 11 stations determined between March 2019 and July 2020 in order to determine the Ephemeroptera fauna flux of the streams in Ovacık and Pülümür districts of Tunceli province and the species idendification was made. At 11 stations, 19 species belonging to 9 genara in 5 families identified (Baetis rhodani, B. vernus, B. lutheri, B. pavidus, B. melanonxy, B. milani, B. vadimi, Alainites muticus, Epeorus alpicola, E. znojkoi, E. caucasus, Heptagenia coerulans, Rhithrogena germenica, R. semicolorates, R. zelinkai, Ecdyonurus picteti, Habrophlebia confusa, Oligoneuriella orantensis, Caenis macrura). 16 of the identified species were reported for the first time in the province of Tunceli. 3 group belonging to the genus Electrogena and having different taxonomic characters from the species previously described were identified and labeled as Electrogena sp.1, Electrogena sp.2 ve Electrogena sp.3. İn this study, the diagnostic characteristics of the identified species and their distribution in Turkey are given. İn addition, the photographs of the taxonomic characters of each species were taken.