Demiryollarında lokomotif çekerlerinin hesaplama yönteminin belirlenmesi
Determination of calculation method of locomotive drive in railway
- Tez No: 679451
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Demiryolu yatırımları ekonomik kalkınmanın yanında bilimsel, sosyal ve kültürel gelişme ile bütünleşmeyi sağlamak adına önemini artırmaktadır. Lokomotifler, toplumsal dönüşüm ve entegrasyonun başrol oyuncusu durumundadırlar. Günümüzde demiryollarında farklı güçte ve farklı kuvvetlerde birçok lokomotif bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile yeni lokomotiflerin gücü artırılmış olup, yük çekme kapasitesi yükselmiştir. Böylece demiryollarında toplam taşıma miktarının artması ile birlikte lokomotif çeker hesabının doğru bir şekilde yapılma ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada genel olarak demiryolu hatlarında trene etki eden dinamik kuvvetler anlatılmıştır. İlk aşamada lokomotifin geçmişi ile Ülkemizde bulunan lokomotiflerin teknik özellikleri anlatılmış olup, trene etki eden dirençlerin yenilebilmesi için gerekli olan tekerlek kuvvetinin nasıl hesaplanılacağına değinilmiştir. Daha sonra trenlerin seyir dirençleri lokomotif ve vagonlar olmak üzere iki ana faktör üzerinde incelenerek demiryollarında gelişmiş Ülkelerde kullanılan formüllerden bahsedilmiştir. Aynı şekilde hat üzerinden gelen kurp ve rampa dirençlerinin trenler üzerinde etkisini gösteren Uluslararası formüllerden bahsedilmiştir. Aderans hesabı, farklı ülkelerdeki hesaplamalar incelenerek karşılaştırılmıştır. Tüm bu direnç ve sınırlamalar anlatıldıktan sonra sonra lokomotifin çekebileceği yükün nasıl hesaplanacağı anlatılarak İtalya, Fransa, Almanya ve Amerika'da lokomotif çekerlerinin karşılaştırılması yapılarak hangi formüllerin kullanılmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Importance of railway investments is increased by not only economical development but also by providing integration with social and cultural development. Locomotives are main figures of social transformation and integration. Nowadays there are many types of locomotives at different power and force levels. With developing technology, new locomotives are increased in pulling power and freight capacity. With the increase of total carrying capacity, there emerges the need of calculating the locomotive tractive effort accurately. In this study, dynamic forces that affect train on railway lines are explained in general. In the first step, history of locomotives and technical characteristics of locomotives in our country are explained and mentioned on how to calculate the needed wheel force to overcome the resistances that affect the train. Later on, running resistances of trains are analyzed on two factors as locomotive and vagons and the formulas used in developed countries for railways are mentioned. Likewise, international formulas that show the effect of the curve and grade resistances coming from the line on trains are mentioned. Aderans calculation is compared by examining calculations in different countries. After all these resistances and constraints are explained, the calculation of tractive force of the locomotive is clarified and it is explained that which formulas would be beneficial by comparing locomotive tractives in Italy, France, Germany and USA.