Demiryollarındaki deray kazaları için nesnelerin interneti tabanlı bildirim sistemi
Internet of things based notification system for derail accidents on railways
  1. Tez No: 865167
  2. Yazar: AHMET BOZAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, demiryollarında yaşanan kazalar arasında en çok görülen deray kazasının erken tespiti için nesnelerin interneti tabanlı bir bildirim sistemi geliştirilmiştir. Deray kazası, bir trende vagon ya da lokomotifin tekerlerinin raydan çıkarak demiryolu boyunca tren durana kadar gerçekleşen uzun süren bir kaza türüdür. Bu nedenle, raydan çıkan bir vagonun makinis tarafından erken haberdar edilmesi kazanın oluşturacağı zararların en aza indirilmesi bakımından çok önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada deray kazası olduğunda makiniste kablosuz haberleşme yoluyla bildirim yapan bir sistem geliştirilmiştir. Sistem raydan çıkan vagonda oluşan olağan dışı sarsıntı sonucu tetiklenmesi prensibine göre çalışmaktadır. Yapılan sistem makinist ve vagon modülü olmak üzere iki modülden oluşmakta ve aralarında uzun menzilli kablosuz haberleşmeyi sağlayacak bir donanım ve yazılım bulunmaktadır. Deray kazası meydana gelince vagon modülü kazanın yaşandığı vagon hakkında kablosuz yayın ile bildirim yapmakta ve alıcı tarafında ise lokomotifte bulunan makinist modülü raydan çıkan vagon hakkında makiniste bilgi vermektedir. Böylece trenin hemen durdurulması sağlanarak kazanın daha fazla sürmesinin önüne geçilmektedir. Bu yönü ile geliştirilen sistem deray kazalarının yol açtığı zararın büyümesine de engel olmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen sistemin detayları ve çalışma prensibi detaylarıyla verilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an internet of things-based notification system was developed for the early detection of derailment accidents, which are the most common accidents on railways. A derailment accident is a long-lasting type of accident that occurs when the wheels of a wagon or locomotive derail on a train and takes place along the railway until the train stops. For this reason, early notification of a derailed wagon by the driver is very important in minimizing the damage caused by the accident. For this reason, in this study, a system that notifies the driver via wireless communication in case of a delay accident has been developed. The system works on the principle that it is triggered as a result of an unusual shaking in the derailed wagon. The system consists of two modules, the machinist and wagon module, and there is hardware and software between them to provide long-range wireless communication. When a derailment accident occurs, the wagon module notifies the wagon in which the accident occurred via wireless broadcast, and on the receiver side, the machinist module in the locomotive informs the machinist about the derailed wagon. In this way, the train is stopped immediately and the accident is prevented from continuing further. The system developed with this aspect also prevents the damage caused by derailment accidents from increasing. In this study, the details and working principle of the developed system are given in detail and suggestions are made for future studies.