Breast cancer detection using circular microstrip patch antenna
  1. Tez No: 679450
  2. Yazar: ADEL MUNDHER ALI AL-OMAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu raporda meme kanserinin erken teşhisi için ultra geniş bantlı (UWB) bir mikroşerit anten önerilmiştir. Tasarım CST yazılımı kullanılarak yapılmıştır, alt tabaka olarak FR-4 kullanılmıştır, tepe kazancı 4.431 dBi'dir, bu anten 1.6 GHz ila 10 GHz arasında çalışır ve 8.4 GHz bant genişliği verir. Belirli bir yere yerleştirilmiş bir tümörü içeren bir göğüs fantom modeli tasarlanmıştır. Tespit, SAR analizi kullanılarak yapılır. Sonuçlar, meme içindeki tümör varlığını tespit etme ve yerini yüksek doğrulukla ortaya çıkarma yeteneğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this report an ultra-wideband (UWB) microstrip antenna for early detection of breast cancer has been proposed. The design has been made using the CST software, FR-4 has been used as a substrate, with a peak gain of 4.431 dBi, this antenna works within 1.6 GHz to 10 GHz which gives a bandwidth of 8.4 GHz. A breast phantom model has been designed containing a tumor placed in a specific location. The detection is made using SAR analysis. The results display the ability to detect the tumor presence inside the breast and reveal its location with high accuracy