Sosyal medyada gündem belirleme: Twitter örneği
Agenda setting in social media: Case of Twitter
  1. Tez No: 679464
  2. Yazar: OKAN ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAMİ MENCET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yeni medya etkileşimli ortamı, karışık ağ yapısı ve anonimliği sağlayabilme imkânlarıyla toplumsal yaşamda büyük değişimlere neden olmuştur. Bu ortamlardan Twitter, hükümetleri ya da otoriteleri hedef alan kitlesel olaylarda adından sıkça söz ettirmektedir. Twitter kendi içerisinde“gündem”kavramını barındırmaktadır ve kullanıcılar tarafından en çok söz edilen konu ya da hashtagler listeler halinde kullanıcılara sunulmaktadır. Bu özellik belirli konulara dikkat çekmek ya da örgütlü çalışmalar yürütme amacıyla kullanılabilmektedir. Twitter'ın bu özelliği, eylemcilerin örgütlendiği bir mecra olarak Arap Baharı, Gezi Parkı Olayları, Wall Street İşgali gibi olaylarda belirginleşmiştir. Twitter'ın buna benzer olaylarda izlediği tutum, mecranın tarafsızlığı ve güvenilirliğinden öte propaganda ve gündem belirlemedeki rölünü tartışma konusu haline getirmiştir. Twitter'ın gündem algoritmasını gizli tutması, atılan tweet sayılarını ve gündemde yer alan konuya ilişkin her tweeti göstermemesi gibi durumlar bahsi geçen tartışmaları artırmaktadır. Bu çalışmada Twitter Türkiye gündeminde yer alan hashtaglerin neler olduğu, bu hashtaglerin kategorik dağılımı, Twitter gündemini kimlerin oluşturduğu, Twitter'ın gündeme müdahalesinin olup olmadığı ve Twitter'ın propaganda amacıyla kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin sorulara yanıt aranmıştır. Çalışma kapsamında Twitter ile yapılan yazışma sonucunda API erişim izni alınmış ve 16 Eylül 2020 – 15 Ekim 2020 tarihleri arasında Twitter Türkiye gündemi bu çalışmaya özel Phyton diliyle kodlanmış amatör bir yazılım ile kaydedilmiştir. Araştırma kapsamında seçilen tarih aralığı bir günü iki ayrı periyota bölünerek altmış ayrı gündem içeriği incelenerek analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda Twitter Türkiye gündeminin genellikle spor ve eğlence içerikli konulardan oluştuğu, kullanıcıların genellikle her konuda tarafını belli etme amacıyla attığı tweetlerle gündemin inşa edildiği, oluşan gündemlerin farklı görüşe sahip kişi ve gruplar tarafından atılan tweetlerle manipüle edilip amacından saptırılabildiği, Twitter tarafından ABD gündemine ait bazı konular hakkında tüm dünyada atılan tweet sayısı ele alınarak Türkiye gündemine taşındığı ve Twitter'ın propaganda amacıyla kullanılabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new media has caused great changes in social life with its interactive environment, complex network structure and opportunities to provide anonymity. Twitter is frequently mentioned in mass events targeting governments or authorities. Twitter contains the concept of“agenda”and the most mentioned topics or hashtags are presented to users in lists. This feature can be used to draw attention to certain issues or to carry out organized studies. Twitter has appeared in events such as the Arab Spring, the Gezi Park Events, and the Occupation of Wall Street as a medium where activists organize and communicate. However, the attitude, impartiality and reliability of Twitter in such events has also become a matter of discussion. Situations such as Twitter keeping its agenda algorithm secret, not showing the number of tweets and not showing every tweet related to the topic on the agenda increase the aforementioned discussions. In this study, answers were sought to questions about what the hashtags in Twitter Turkey are, the categorical distribution of these hashtags, who created the Twitter agenda, whether Twitter interfered with the agenda, and whether Twitter could be used for propaganda purposes. As a result of the correspondence with Twitter within the scope of the study, API access permission was obtained and the Twitter Turkey agenda was recorded with an amateur software coded in Python language specific to this study between 16 September 2020 and 15 October 2020. The date range selected within the scope of the research was analyzed by dividing one day into two separate periods and examining sixty separate agenda contents. As a result of the analyzes made, Twitter Turkey's agenda generally consists of sports and entertainment content, the agenda is built with the tweets that users usually send to show their side on every issue, the agendas can be manipulated and diverted from its purpose by tweets sent by people and groups with different views, some of the US agenda by Twitter. It has been determined that the number of tweets posted all over the world about these issues has been brought to Turkey's agenda and Twitter can be used for propaganda purposes.