Medyanın kamuoyu oluşturma üzerindeki etkisi: Göçmenlere yönelik ağ gündem belirleme araştırması
The media's impact on public opinion formation: A network agenda-setting study on immigrants
  1. Tez No: 955474
  2. Yazar: EMRAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Son yıllarda meydana gelen trajik gelişmelerin tetiklediği yoğun göç hareketleri, küresel ölçekte olduğu gibi Türkiye özelinde de ciddi etkiler doğurmuştur. Bu demografik dönüşüm, medyada göçmenlere ilişkin içeriklerde dikkat çekici bir artışa neden olmuş ve göçmenlik olgusu hem medya hem de kamu gündeminde üst sıralara taşınmıştır. Bu bağlamda, medya içeriklerinin kamuoyunun konuya ilişkin algı ve tutumları üzerindeki etkisini inceleyen gündem belirleme kuramı, yeniden araştırma odağı hâline gelmiştir. Nesnel (geleneksel) gündem belirleme yaklaşımı, medyada yer bulan meselelerin önem derecesinin, kamuoyunun bu meselelere atfettiği önem üzerinde etkili olduğunu ileri sürmektedir ve bu yaklaşım çeşitli coğrafyalarda çok sayıda ampirik çalışmayla desteklenmiştir. Niteliksel (ikinci düzey) gündem belirleme çalışmaları ise, bireylerin tutumlarına yön veren niteliksel önceliklerin medyada nasıl şekillendiğini incelemiştir. Kuramsal evrimin son aşamasını teşkil eden ağ (üçüncü düzey) gündem belirleme yaklaşımı ise, bireylerin zihinsel temsillerinde kişi, olay ve kavramlara ilişkin bilişsel ağların oluşumunda medyanın oynadığı rolü araştırma konusu yapmaktadır. Bu çalışma, medyanın ağ gündem belirleme kapasitesini Türkiye bağlamında göçmenlik konusu çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, göçmen temalı içerikler üzerinden medyanın kamuoyunda nasıl bir bilişsel yapı inşa ettiği, Afyonkarahisar ili örneğinde ampirik olarak incelenmiştir. Medya gündem bağlantılarının tespiti amacıyla ulusal yazılı basında Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazeteleri; dijital medyada ensonhaber.com, mynet.com.tr ve haberler.com; yerel yazılı basında ise Odak, Kocatepe Gazetesi ve Türkeli Gazetesi çalışma örneklemine dâhil edilmiştir. 1 Mart – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında adı geçen medya mecralarında yayımlanan göçmen temalı haber içerikleri nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca aynı tarihler arasında sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinde üretilen ilgili içerikler analiz edilerek medya-kamu gündemi arasındaki etkileşim boyutuna ilişkin ek bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır. Kamu gündemine dair bağlantılar ise, Ekim 2023 tarihinde Afyonkarahisar'da yaşayan bireylerden oluşan 750 kişilik örneklem grubuna uygulanan zihin haritalama anketi yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS ve UCINET yazılımları ile analiz edilmiş; bulgular NetDraw ve Microsoft Excel programları kullanılarak görselleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, Afyonkarahisar özelinde göçmenlere yönelik negatif eğilimlerin varlığına işaret etmektedir. Ancak çalışmanın odaklandığı ağ (üçüncü düzey) gündem belirleme etkisi açısından değerlendirildiğinde, ulusal yazılı basın ile kamu gündem ağı ve X (Twitter) gündemi ile kamu gündem ağı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu durum, ulusal düzeyde öne çıkan medya içeriklerinin ve sosyal medya temsillerinin, yerel kamuoyunun zihinsel gündem yapılarıyla örtüşmediğini göstermektedir. Buna karşın, yerel medya ve dijital medya kaynakları ile kamu gündemi arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu sonuç, bireylerin zihinsel gündemlerinin oluşumunda yerel medya organları ile dijital içeriklerin hâlâ önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca demografik faktörler ve medya izleme alışkanlıkları gibi davranışsal faktörlerin, bireylerin medya temsillerini nasıl içselleştirdiğini ve zihinsel düzlemde nasıl yeniden yapılandırdığını önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, ağ gündem belirleme kuramının yerel bağlamlarda geçerliliğini test eden ampirik bir örnek oluşturarak hem kuramsal hem de yöntemsel açıdan literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, the mass migration triggered by a series of tragic global developments has had significant repercussions worldwide, including in Turkey. This demographic transformation has led to a marked increase in media content concerning migrants, thereby elevating the issue of migration to a prominent position in both media and public agendas. In this context, the agenda-setting theory, which examines the influence of media content on public perception and attitudes, has regained scholarly attention. The first-level (object-centered) agenda-setting approach posits that the prominence of issues in the media influences the perceived importance of those issues by the public. This claim has been empirically validated across various regions and contexts. Second-level agenda-setting research has explored how the qualitative attributes of media portrayals shape individual attitudes. The latest advancement in this theoretical framework, network (third-level) agenda-setting, examines how media exposure aids in the formation of cognitive associations—specifically, mental networks—among concepts, individuals, and events within the minds of individuals. This study aims to evaluate the network agenda-setting effect of the media in the context of migration in Turkey. Specifically, the study empirically investigates how media constructs cognitive structures related to migration within the case of Afyonkarahisar province. To identify media agenda networks, a range of sources were included in the sample: national print newspapers (Hürriyet, Sabah, and Sözcü), online news portals (ensonhaber.com, mynet.com.tr, and haberler.com), and local print newspapers (Odak, Kocatepe Gazetesi, and Türkeli). Between March 1 and August 31, 2023, migration-related news content published in these outlets was analyzed through qualitative content analysis. Furthermore, pertinent posts on the social media platform X (Twitter) from the same timeframe were analyzed to further investigate the interplay between media and public agenda formulation. Data regarding public agenda networks were obtained from a cognitive mapping survey conducted in October 2023 with a sample of 750 residents from Afyonkarahisar. The collected data were analyzed using SPSS and UCINET software, while visualizations were generated through NetDraw and Microsoft Excel. The findings indicate the presence of a general negative predisposition toward migrants among the Afyonkarahisar population. Nevertheless, concerning the primary emphasis of the study—the third-level agenda-setting effect—no statistically significant correlations were found between the national print media agenda and the public agenda network, nor between the X (Twitter) agenda and the public agenda network.These results suggest a lack of alignment between national and social media content and the cognitive agenda structures of local publics. In contrast, significant associations were found between the local media and digital media agendas and the public's cognitive agenda networks. These findings underscore the continued relevance and influence of local media outlets and digital platforms in shaping individuals' mental frameworks. Furthermore, behavioral variables such as demographic characteristics and media consumption patterns were found to significantly mediate the internalization and cognitive representation of media content. In conclusion, this study provides an empirical contribution to the agenda-setting literature by testing the validity of the network agenda-setting hypothesis within a localized context, thereby offering both theoretical and methodological insights.