Kırsal mimarinin korunması bağlamında Tokat bağ evlerinin belgelenmesi: Gümele ve Alaçık örnekleri
Documentation of Tokat vineyard houses in the context of thepreservation of rural architecture: Gumele's and Alaçik's
  1. Tez No: 679469
  2. Yazar: SEDA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU, ÖĞR. GÖR. EMİNE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma kırsal mimarinin korunması bağlamında Tokat ilindeki bağ kültürü ve bağ evlerini konu etmektedir. Çalışmanın amacı; Tokat il sınırlarında yer alan“Gümele”ve“Alaçık”olarak isimlendirilmiş bağ evlerini, tek yapı ölçeğinde hazırlanan kataloglarla belgeleyerek literatürdeki bağcılık kültürü ve bağ evleriyle alakalı az sayıda yapılan çalışmanın bir parçasını tamamlamaktır. Çalışma kapsamında; Tokat il sınırları içerisindeki Zile ve Kazova bölgelerinde tespit edilen 17 adet bağ evi yerinde tespit ve analiz yöntemleri kullanılarak belgelenmiştir. Giriş ve sonuç bölümleri dâhil yedi bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde teze konu olan Tokat ilinin fiziksel ve tarihi özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'deki geçici yerleşim türlerinden bağ evleri ve bağcılık kültürü ile ilgili yapılan akademik çalışmalar sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise Tokat ilinde bağcılık kültürü anlatılmış olup, Gümele ve Alaçık diye adlandırılan bağ evlerinin yer aldığı Zile ve Kazova bölgesi alanları tanımlanarak 17 adet bağ evi için tek yapı ölçeğinde hazırlanan kataloglar sunulmuştur. Beşinci bölümde yapılan saha çalışmaları ve hazırlanan kataloglar doğrultusunda Tokat bağ evlerinin sokak - bağ – mesken ilişkisi, plan özellikleri, mekânsal elemanları ile yapım tekniği ve malzeme analizleri değerlendirilerek Türkiye'deki diğer bağ yerleşmeleri ile arasındaki benzer ve farklılıkları tespit edilmiştir. Altıncı bölümde kırsal mimari mirasın korunması üzerine yapılan çalışmalar ve Türkiye'de uygulanan örnekler üzerinden Tokat bağ evlerinin korunması yönelik adımlar anlatılmıştır. Yedinci bölüm olan sonuç bölümünde ise Gümele ve Alaçık diye adlandırılan Tokat bağ evlerinin gelecek kuşaklara sahip olduğu değerler ile bozulmadan taşınabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the vineyard culture and vineyard houses in the province of Tokat in the context of preserving rural architecture. The aim of the study; It is to complete a part of the few studies in the literature related to the viticulture and vineyard houses by documenting the vineyard houses named“Gümele”and“Alaçık”located in the provincial borders of Tokat with catalogs are prepared on a single building scale. Scope of work; 17 vineyard houses found in Zile and Kazova regions within the borders of Tokat were documented using on-site detection and analysis methods. In the first part of the study, which consists of seven parts including the introduction and conclusion parts, the aim, scope and method of the study are explained. In the second part, physical and historical characteristics of Tokat province, which is the subject of the thesis, are given. In the third part, academic studies on vineyard houses and viticulture, which are temporary settlement types in Turkey, are presented. In the fourth part, the viticulture in Tokat is explained, Zile and Kazova regions where the vineyard houses called Gümele and Alaçık are located are defined and catalogs are prepared for 17 vineyard houses on a single building scale are presented. In line with the field studies and catalogs are prepared in the fifth chapter, street-vineyard-dwelling relationship, plan features, spatial elements, construction technique and material analysis of Tokat vineyard houses were evaluated and similarities and differences between them and other vineyard settlements in Turkey were determined. In the sixth chapter, the studies on the protection of the rural architectural heritage and the steps for the protection of Tokat vineyard houses through the examples applied in Turkey are explained. In the conclusion section, which is the seventh section, suggestions are made for the Tokat vineyard houses, called Gümele and Alaçık, to be passed on to future generations without deterioration.